środa, 28 grudnia 2016

śledzie z cebulą i jabłkiem w oliwie

Kolejną moją wersją śledzi są śledzie z cebulą i jabłkiem w oliwie. Bardzo lubię nasze polskie jabłka, więc pomyślałam czemu by nie dodać jabłka do śledzia. Bo właśnie jabłko ze śledzikiem komponuje się świetnie! Śledziki z cebulką wzbogacone jabłkiem to też klasyka pośród przepisów na te ryby.  Soczyste jabłko, chrupiąca cebulka i śledzie to bardzo smaczna kompozycja!
 Składniki:
u mnie około 400 g solonych tuszek śledziowych (odsolonych i wyfiletowanych)
duża cebula
duże soczyste jabłko
oliwa z oliwek
2 listki laurowe
5 ziarnek ziela angielskiego
 
Wykonanie:
Tuszki śledziowe filetuję (czyli rozcinam je na pół, pozbywając się głównej części grzbietowej i drobnych ości). Odsalam filety przez całą noc kilka razy zmieniając wodę (czyli moczę śledzie w wodzie). Po odsoleniu i ocieknięciu filetów dobrze z wody kroję je na kawałki - wielkość jeden góra dwa kęsy.
 Cebulę obieram i kroję w grubsze piórka. Jabłko płuczę, nie obieram go ze skórki (razem ze skórką ścieram na tarce o grubych oczkach). Jeśli mam jabłko odmiany, która ciemnieje po starciu na tarce czy obraniu skrapiam je sokiem z cytryny.
Układam partiami w słoiku kawałki śledzików, cebulę, starte jabłko i dorzucam listki i ziarenka ziela angielskiego. Zalewam zawartość słoika oliwą tak, aby przykryła jego zawartość. Odstawiam śledziki do przegryzienia się, ale można je zajadać z kromką chleba od razu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...