środa, 24 czerwca 2015

domowy wrap (czyli podpłomyki z mięsem królika i świeżymi warzywami)

Dla mnie jedzenie poza domem z budek, różnego rodzaju fast foody są ohydne - czasem już sam ich zapach mnie drażni.
Fast foody przygotowuję sama w domu od czasu do czasu :).

U nas zakorzeniły się - tortille, chlebki pita itp.  Na wielu blogach pokazywane były gotowe tortille ze sklepu, nadziane wedle upodobań - jako zdrowy posiłek do pracy. Pisałam już o chemicznym jedzeniu. Nie mam zaufania do większości produktów ze sklepu. Niby dany produkt nie ma dodatków (nie ma o tym mowy na etykiecie, a po jakimś czasie już jest w nim jakaś trutka).
Prymitywne pieczywo (to tylko woda i mąka) pieczone kiedyś na kuchni lub na palenisku. Teraz można  je upiec bez problemu na mocno rozgrzanej patelni.
Takie pieczywo (choć ma różne nazwy) i pochodzi z różnych regionów świata - to jest to samo.
U nas były zawsze podpłomyki. Podpłomyk i tortilla nie różnią się od siebie niczym - chyba jedynie nazwą. Może jeszcze tortille są modniejsze bo nie są nasze :).

Wrap (z ang. zawinąć) - to rodzaj kanapki z okrągłego płaskiego chlebka (tortilla, pita) z zawiniętym w środku nadzieniem.
 
Mojego domowego wrapa zrobiłam z:
* domowego podpłomyka,
* mięsa (wiejskiego) królika,
* świeżych, sezonowych warzyw

Składniki:
na podpłomyki:
mąka
woda
wykonanie: na podpłomyki nigdy nie odmierzam składników. Po prostu wsypuję mąkę do miski i dolewam wodę. Tak jak na ciasto na pierogi. Mieszam wodę z mąką. Mąka ma wchłonąć wodę i wyrabiam ciasto. Ma powstać jednolita i gładka masa.
Powstałe ciasto rozwałkowuje na okrągłe placki (wielkości patelni). Prażę każdy taki placek z każdej strony (aż się przyrumieni, powstaną pęcherzyki i nie będzie surowy).
 
Mięso: Na patelni rozpuszczam łyżkę domowego tłuszczu np. tłuszcz gęsi ze skwarkami. Kroję mięso w kostkę i wrzucam na rozgrzany tłuszcz. Dolewam łyżkę sosu sojowego i dodaję ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę.
Mięso smażę do czasu, aż będzie miękkie.
 
Warzywa: Sałatę płuczę i odsączam z nadmiaru wody (używam wirówki do sałaty), rwę na małe kawałki. Pomidory sparzam i ściągam skórkę -  kroję na mniejsze kawałki.
Ogórki obieram ze skórki i kroję w plasterki. Cebulę obieram i kroję w piórka.
 
sos jogurtowy:
Jogurt doprawiam solą himalajską, papryką chili w proszku i ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę.
 
 
 Na każdy gotowy podpłomyk układam: kawałki sałaty, cząstki pomidora, piórka cebuli, plasterki ogórka i kawałki mięsa z królika. Na koniec polewam wierzch mojego wrapa sosem jogurtowym. I wreszcie zajadamy :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz