czwartek, 9 października 2014

spód do tarty z ciasta kruchego słodkiego

Jak przygotować kruche ciasto ?
 Siekamy masło z mąkę i cukrem, następnie rozcieramy i chłodzimy. Masło siekamy nożem lub rozgniatamy widelcem, żeby nie dotykać go rękoma - ciepło rąk rozgrzewa ciasta co nie wpływa dobrze na ciasto. Gdy masło drobno posiekamy, można je rozetrzeć palcami - tak aby jego grudki były możliwie jak najmniejsze. Sypką masę trzeba szybko zagnieść - uformować w kulę, zawinąć w folię aluminiową  i schłodzić przed rozwałkowaniem.
Obok trzech części mąki i dwóch części masła - zawiera jedną lub mniej części cukru pudru.
* im mniej cukru tym ciasto jest twardsze, ale za to mniej słodkie :)
Twardość i sztywność nada ciastu także dodanie jajek  lub żółtka. 
 
Ciasto kruche słodkie:
Składniki:
300 g mąki
200 g masła
100 g cukru pudru
1 łyżka śmietany lub 1 żółtko
 
Wykonanie:
Mąkę przesiewam przez sitko, dodaję cukier i mieszam. Na mące wymieszanej z cukrem kładę masło i siekam je lub rozgniatam widelcem. Grudki ciasta rozcieram palcami, dodaję śmietanę lub żółtko (tym razem minęłam) i zagniotłam ciasto. Uformowałam kulkę  i schłodziłam przed rozwałkowaniem 30 minut w lodówce. Jeśli zapomnimy lub później wyjmiemy ciasto z lodówki , można je zetrzeć na tarce i ponownie zagnieść.
 
 Zagniecione i schłodzone ciasto rozwałkowuje. Przed rozwałkowaniem formuję sobie palcami okrągły placek - ułatwia to dalszą pracę. Rozwałkowuje ciasto w różne strony. Rozwałkowany okrągły blat (którego średnica powinna  być większa niż średnica formy).
Rozwałkowane ciasto wkładam do foremki nasmarowanej tłuszczem.
Jeśli coś mi nie wychodzi - poprawiam, wylepiam i uzupełniam braki palcami, dokładnie wylepiam rant. Nakłuwam ciasto widelcem, w wielu miejscach, żeby się nie wybrzuszało.
Następnie na cieście układam folię aluminiową - sypię na nią warstwę fasoli (używam jej tylko do wypieku tart). Warstwa fasoli zapobiega spłynięciu ciasta z brzegów foremki.
Gotowy spód wkładam do piekarnika  nagrzanego do 200 stopni Celcjusza. Piekarnik nagrzewam wcześniej ! Po kilku minutach jak brzegi ciasta mi zbieleją i zmatowieją wyjmuję folię z warstwą fasoli. Trzeba uważać bo fasola jest gorąca. Dalej piekę spód przez kilka minut - aż zmatowieje i zbieleje. Studzę zanim przystąpię do dalszych prac ze spodem ciasta.
Spód łącznie z etapem pieczenia z fasolą, żeby ciasto z rantów nie spłynęło i bez fasoli - piekłam około 25 minut.
Moja foremka do tarty miała średnicę 30 cm.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz