piątek, 14 czerwca 2013

sałata ze śmietaną - według ikon dawnej, polskiej sztuki kulinarnej


A to przepisy na sałatę ze śmietaną -  ikon dawnej polskiej sztuki kulinarnej:
Sałata ze śmietaną wg Ćwierczakiewiczowej     
''Osączywszy w serwecie sałatę główkową, odrzucając zżółkłe liście, zaprawić na cztery osoby dwie główki następującą
zaprawką: dwie łyżki kwaśnej śmietany, łyżkę octu, trochę soli, szczyptę pieprzu i cukru, rozbić na osobnej miseczce, a gdy dobrze rozbite, wlać na sałatę i trzy minuty mieszać ją ze śmietaną''.

wg Disslowej
''Wybrać białą, kruchą sałatę cukrówkę, rozciąć każdą główkę, wypłukać starannie, osączyć na sicie. Tymczasem rozkłócić śmietanę z solą, cukrem i cytrynowym sokiem.
Ułożyć sałatę na salaterce główkami do góry, polać śmietaną. Obłożyć można cząstkami twardo ugotowanych jaj, podobnież jak parzoną sałatę, albo przybrać kwiatkami nasturcji, które to kwiaty są jadalne, mają ostry smak i w połączeniu z sałatą smakują dobrze. Do śmietany wbić można surowe żółtko, dobrze wymieszać, sos będzie smaczniejszy. Dodać można także usiekanego koperku''.

wg Monatowej     
''Ładnie zbite i kruche główki sałaty letniej wypłukać w kilku wodach, obrać z wierzchnich liści, przekroić na cztery części i osączyć z wody na sicie. Na trzy główki sałaty ugotować dwa, trzy jaja na twardo, włożywszy je do zimnej wody, aby żółtka skruszały. Potem jedno pokrajać w cząstki do ubrania, a z drugiego wyjąć żółtko, rozetrzeć z półłyżeczką cukru, rozprowadzić filiżanką kwaśnej śmietany, wlać soku cytrynowego lub octu do smaku, sałatę posolić i oblawszy tą zaprawą, dobrze wymieszać na salaterce. Z wierzchu ubrać cząstkami jaj i białkiem drobno pokrajanem. Kto nie lubi sałaty słodkiej, można ją zaprawić samą śmietaną, a jajka pokrajać w cząstki i ułożyć na wierzchu''.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...