poniedziałek, 17 czerwca 2013

"Młode wilki" - moje nowe spojrzenie na film po latach...

    Film widziałam po raz pierwszy ponad 15 lat temu. Chodziłam wtedy do podstawówki, a obejrzałam go na kasecie VHS, która odeszła już do lamusa. Dla mnie wtedy ten film to był inny świat - taki amerykański sen. Komputer wtedy to był szok i rzadkość. Moda w tamtych czasach - dzisiaj wywołuje uśmiech na twarzy. Gdy patrzę z dzisiejszej perspektywy  na film myślę, że panował wtedy inny światopogląd i inne wartości.  Wszystko wtedy było prostsze. Film raczej dla osób które pamiętają tamte czasy. Dla takich osób to będzie sentymentalna podróż do lat dziewięćdziesiątych. "Nie ma żadnego wczoraj, nie ma żadnego jutro, jest  tylko DZISIAJ" - to zdanie oddaje wszystko co w filmie jest zawarte. Bo jeśli ktoś tamtych lat nie pamięta to raczej wątpię, że film  się spodoba, ale warto spróbować.
   Można się przyczepić do warsztatu aktorskiego niektórych aktorów czy scenariusza. Ale film nadrabia tym, że oddaje klimat lat dziewięćdziesiątych i ma świetnie dopasowaną muzykę (Anita Lipnicka śpiewająca wtedy z Variux Manx).
   Dla mnie jest to jeden z lepszych filmów powstałych w latach 90-tych. Nie jest to kino z najwyższej półki, jest to dobry film. Na pewno lepszy od polskich filmów produkowanych obecnie.
Bohaterzy filmu to "Cichy", "Biedrona" i "Cobra". Są dziewiętnastolatkami, którzy wszystko mają...jednak chcą dużo więcej. Pracują dla szefa szczecińskiego gangu przemytników "Czarnego". Jednak szef "Czarnego", a zarazem najbogatszy człowiek w Szczecinie rezygnuje z nielegalnych interesów. A wtedy to kończą się dobre układy z celnikami na granicy. Chłopcy jednak postanawiają radzić sobie sami. Jednak muszą znaleźć sobie kogoś z czystym paszportem. Wtedy wybór pada na prymusa klasowego Roberta (Piotr Szwedes). To właśnie Robert poznaje córkę Chmielewskiego - Cleo.
 Cleo właśnie przyjechała  z USA poznać kraj w którym się urodziła. Ojciec nie chce, aby dowiedziała się skąd wzięła się jego fortuna i zabrania spotykać się z chłopakami z bandy. Jednak między Robertem a Cleo rodzi się miłość....
Jednak Roberta kuszą pieniądze, a dzień w którym ma przewieźć towar zbliża się. Chłopak nie może się wycofać...Towar trzeba przewieźć przez granice. Na granicy pojawiają się problemy, bo do akcji wkraczają ludzie Chmielewskiego, którzy likwidują "Cichego", "Biedronę" i "Cobrę". Robertowi udaje się uciec. Cleo zostaje przypadkowo postrzelona przez ojca. Przed wyjazdem  do Stanów spotyka się z Robertem.

A oto i ostatnia scena filmu..


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...