piątek, 15 lutego 2013

na jabłku "pisane" - pomysł na prezent (jabłka z napisami stosownymi do okazji)

         Zrobienie prezentu lub ozdoby w postaci napisu na jabłku nie jest kłopotliwe.  Można go wykonać we własnym sadzie lub ogrodzie. Takie jabłka "okolicznościowe" można spotkać w handlu. Myślę jednak, że własnoręcznie wykonanie takiego prezentu (ozdoby) sprawi nam nie lada satysfakcję. A na twarzy osoby otrzymującej  taki upominek na pewno zobaczymy uśmiech :)Nasze jabłko ozdobione naszą aplikacją będzie nie tylko niepowtarzalne, ale jedyne i oryginalne.
  Takie jabłka możemy podarować z różnych okazji imieniny, urodziny, walentynki czy święta. Tuż przed wręczeniem możemy takie jabłko zapakować w ozdobne pudełeczko - co na pewno podniesie jego atrakcyjność i walory wizualne.
  Możemy wykorzystać je jako ozdobę naszego domu. Z symbolami gwiazdkowymi możemy powiesić na choince (w tym celu możemy wykorzystać tzw. rajskie jabłuszka, które są lżejsze od tych które są duże i zazwyczaj przeznaczone do konsumpcji. Jako ozdoba domu zaciekawi naszych gości, a jako podarunek z jakiejś okazji nie tylko ucieszy osobę obdarowaną, ale mile zaskoczy.
 

        Co trzeba zrobić, żeby na jabłku powstał napis?

 * zrobić szablony (aplikacje) do naklejenia na jabłka,

 * wybrać odpowiednią jabłoń w sadzie, ogrodzie,

* poprzyklejać szablony(aplikacje) na jabłka w sadzie, ogrodzie

* po zbiorze schować jabłka w chłodne miejsce, aby czekały na swój czas.

    ETAPY WYKONANIA:

Pierwszy -

 przygotowujemy aplikację (najlepiej na papierze, który łatwo będzie dał się przykleić)

Aplikacja może zawierać - jakąś treść, rysunek czyli to co nam fantazja i wyobraźnia podsunie na myśl (wszystko zależy od naszej inwencji twórczej). Może to być coś mniej lub bardziej skomplikowanego.
Ważne, żeby jabłka do opisania czyli wybrane do naklejenia aplikacji - były:
* pozbawione uszkodzeń, które zostały spowodowane przez choroby, szkodniki, czy przymrozki wiosenne,
* bez uszkodzeń mechanicznych typu jakiekolwiek otarcia czy grad,
* kształtne i dobrze wyrośnięte po prostu ładne.

Drugi - przygotowane aplikacje wycinamy i naklejamy na jabłka.

Wiedzmy, że nie wszystkie nasze owoce dotrwają i doczekają się zbiorów- dlatego naklejajmy aplikacje na większą ilość owoców niż mieliśmy w planach zerwać, kiedy dojrzeją,
Ważny jest termin naklejania - im wcześniej tym lepiej. Jeśli szablon nakleimy wcześniej tym kontrast będzie ładniej widoczny miedzy rumieńcem, a naklejoną aplikacją)
Pora naklejania aplikacji zarówno dla jabłek letnich jak i  zimowych i jesiennych  to okres kiedy na jabłku pojawia się rumieniec:
- odmiany letnie - to pierwsza połowa lipca,
- odmiany zimowe - miesiąc później czyli pierwsza połowa sierpnia
Aplikacja przyklejona:
*przed okresem wybarwiania jabłek - spowoduje, że aplikacja (napis, treść) - będzie koloru zielonego, a gdy owoc dojrzeje - żółtą kolor.
* na wybarwionym jabłku (czyli koniec sierpnia, wrzesień) - aplikacja (treść, rysunek) - też będą widoczne, tylko będzie mniejszy kontrast.
Jabłka powinny znajdować się w oświetlonym miejscu (najlepiej wybrać koronę drzewa). Światło jest bardzo ważne bo jest to bardzo ważny element decydujący o wielkości i  intensywności rumieńca (oczywiście obok czynników genetycznych). Jeśli postąpimy tak jak napisałam gdy będzie już po zbiorze i odkleimy aplikację - nasza aplikacja (rysunek, treść) będą wyraźnie widoczne.

Trzeci - zebrane zerwane jabłka układamy w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Robiąc w ten sposób możliwe będzie ich przechowanie i utrzymają swój wygląd.

Bardzo ważna jest odmiana jabłek:
1. Najlepsza to taka, której owoce mają rozmyty bardzo intensywny ładny rumieniec (tylko wtedy kontrast między aplikacją, a kolorem jaki ma rumieniec będzie większy. Jeśli nakleimy aplikację na owoc o rumieńcu w paski - aplikacja wtedy będzie mniej widoczna..
2. Bardzo ważne, żeby to była odmiana, którą można trzymać w temperaturze pokojowej- ważne jest, aby pod wpływem temperatury nie traciła wody, bo wtedy skórka się marszczy, owoc brzydko wygląda i nie można się nim długo cieszyć.
Zachowanie dobrego wyglądu takich jabłek jest ważne!
Bo jeśli takie jabłko przeznaczone jest na prezent to nie jest przeznaczone do szybkiego spożycia i chcemy nim nacieszyć swoje oczy.:)
Odmiany nie nadające się!!!!! Szampion, Red Boskop,, Pinova, czy Piros
Odmiany nadające się: IDARED, JONAGORED, JONAGOLD
Najlepsze są późno dojrzewające odmiany.
Wykorzystując odmiany późnozimowe (do naklejenia aplikacji) - pozwoli nam to wykorzystać nasze opisane jabłka na okazje które mają miejsce wiosną czy późną zimą.

2 komentarze :

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Logo na jabłkach najlepiej wykonać laserem. Opcja z naklejką jest fajna, jednak wymaga dużo więcej czasu na produkcję. Zbiory są raz do roku, a zanim owoc się odbarwi, to musi również urosnąć. Natomiast laserem napis na jabłku wykonywany jest z dnia na dzień.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...