środa, 6 lutego 2013

faworki czy chrust ?

   Jutro tłusty czwartek czyli dzień jedzenia pączków i faworków. Faworki czy może jednak chrust ?
  Obie nazwy funkcjonują od dawna obok siebie. Nazwa faworki to nazwa pochodzenia obcego.Zdaniem  językoznawców pochodzi od słowa faworyta. Faworyta to termin oznaczający nic innego jak kochankę,metresę czyli kogoś apetycznego,pożądanego. A to już niedaleko do określeń dobry i smaczny.  Jeszcze inny wariant pochodzenia nazwy tego wypieku może istnieć od francuskiego słowa faveur, które oznacza wąską wstążeczkę. A więc pochodzenie słowa faworki rozwiązane.
Natomiast nazwa chrust  ma pochodzenie słowiańskie. Kruchy wypiek i jego łamliwość kojarzyła się z  popularnym opałem zbieranym w lesie.
  Pierwsze faworki rzekomo miały być usmażone w piekarni "Fawor" w Poznaniu. Na dodatek wynaleziono je przez przypadek bo początkujący cukiernik wrzucił do oleju wąski pasek ciasta na pączki.

   Niezależnie jaką nazwę nosi ten tłustoczwartkowy wypiek zawsze smakuje równie dobrze. Najsmaczniejsze są oprószone cukrem pudrem.
   A jeśli ktoś nie czuje się pewnie w smażeniu pączków to na tłusto - czwartkowy wypiek faworki są odpowiednie. Są proste w wykonaniu i nie powinny sprawić żadnych problemów.
Składniki:
300g mąki pszennej
4 żółtka
5 łyżek śmietany (gęstej)
jajko
łyżka spirytusu lub octu
szczypta soli
tłuszcz do smażenia (olej lub smalec)
cukier puder do posypania faworków

Wykonanie:
    Do półmiska (małej miski) wkładam wszystkie składniki i mieszam. Ciasto dokładnie wyrabiam i wybijam wałkiem. Stolnicę oprószam mąką, przekładam na nią ciasto, wałkuję ciasto, tak, aby było bardzo cienkie. Następnie ciasto kroję na prostokąty (ok. 3 cm szerokie i ok. 12 cm długie) Jeden koniec każdego przekładam przez nacięty środek i wywijam. Do garnka lub brytfanny wlewam  tłuszcz. Gdy jest gorący wkładam faworki pojedynczo i smażę je z obu stron. Ciastka wyjmuję, odsączam z tłuszczu i lekko oprószam cukrem pudrem.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...