niedziela, 6 stycznia 2013

królik upieczony na dziko

Mięso królicze  jest bardzo zdrowe, ma niską zawartość cholesterolu (niż mięsa czerwone, a nawet mniej niż mięso kurczaka). Białko zawarte w króliczym mięsie, aż w 90 % procentach jest przyswajalne przez ludzki organizm, zaś z mięsa wołowego zaledwie w około 60%.  Mięso królicze jest zalecane osobom ze schorzeniami układu krążenia oraz dzieciom z uporczywymi alergiami. Zawiera mikroelementy, które nie występują nazbyt często w innych mięsach (i są to takie mikroelementy jak miedź, kobalt i cynk. Taki mikroelement jak np. miedź - sprzyja wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego, jest konieczny dla prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych oraz kości. Warto wspomnieć, że mięso to zawiera łatwo przyswajalne sole żelaza oraz dość dużą zawartość fosforu. W składzie posiada również witaminy z grupy B. Za to zawiera niewiele wapnia bo śladowe ilości.
   Mięso królicze jest białym mięsem, należy do lekkostrawnych. Jest soczyste i delikatne (w smaku podobne do mięsa kurczaka).

     My przywozimy mięso królicze ze wsi, które pochodzi z przydomowej hodowli  i jest hodowane dla własnych potrzeb. Mięso pochodzące tylko z takiej hodowli jest zdrowe, bo całkowicie kontroluje się co jedzą króliki i jaki jest tego efekt końcowy. Co innego to króliki z chowu przemysłowego lub zakup tego mięsa w supermarkecie- to zupełnie inny produkt.
          Mój królik został upieczony bez tłuszczu w dużej ilości majeranku. Podałam go z cząstkami cytryny oraz z kaszą jęczmienną ugotowaną na sypko.

Składniki:
 1 tuszka królika
 1opakowanie majeranku
 sól
 świeżo zmielony pieprz
 cytryna pokrojona w cząstki do podania

        Wykonanie :
     Królika dokładnie myje osuszam i dzielę na mniejsze kawałki. Doprawiam solą i świeżo zmielonym pieprzem oraz obficie obtaczam w majeranku. Następnie ciasno układam go w naczyniu do zapiekania, podlewam niewielką ilością wody i przykrywam folią aluminiową. Wstawiam królika do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę półtorej do dwóch godzin. Mięso musi być miękkie i odchodzić od kości.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...