piątek, 18 stycznia 2013

klasyczna waniliowa panna cotta z musem malinowym

  Panna cotta - (z włoskiego gotowana śmietanka). Jest to jeden z najpopularniejszych (obok tiramisu) najprostszych  włoskich deserów. Deser pochodzi z północnych Włoch (wymienia się Piemont, Toskania, Emillia Romania). Jest to jeden z deserów, który można przygotować wcześniej, schować w lodówce i zjeść dopiero kiedy przyjdą goście lub najdzie nas ochota.
Panna cotta jest delikatna i aksamitna w smaku.


      Moja panna cotta jest w wersji klasycznej - waniliowa. Podałam ją z musem malinowym i udekorowałam malinami.  Z racji tego, że jest zima wykorzystałam mrożone maliny. Panna cotta jest uniwersalnym deserem, który można zrobić niezależnie od pory roku (o każdej smakuje wybornie).

Panna cotta
Składniki:
250 ml śmietany kremówki
200 ml mleka 3,2%
4 łyżki cukru
1 laska wanilii
2 łyżki żelatyny w proszku

do podania: mus malinowy ze świeżych lub mrożonych malin i świeże lub mrożone maliny do dekoracji

Wykonanie:
 Żelatynę zalewam  2 łyżkami zimnej wody i odstawiam na około 5 minut. Laskę wanilii przekrawam na pół i wydłubuję z niej ziarenka. Następnie do rondelka wlewam mleko, śmietankę kremówkę, wsypuje cukier i ziarenka wanilii i mieszam do czasu, aż się rozpuści cukier i dorzucam rozpuszczoną żelatynę. Mieszam do czasu, aż żelatyna się rozpuści. Rozlewam masę do przygotowanych wcześniej filiżanek- przykrywam folią spożywczą i wstawiam na 5 godzin do lodówki. Żeby ułatwić sobie wyjęcie deseru z filiżanek - umieszczam go na dosłownie kilka sekund w gorącej wodzie. I wykładam na talerzyk.  Polewam musem malinowym i dekoruję malinami. Podaję.

Mus malinowy:
  Maliny miksujemy jeśli przeszkadzają nam pestki - możemy przetrzeć przez przecierak do owoców i warzyw lub sitko.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...