wtorek, 22 stycznia 2013

kaczka w pomarańczach faszerowana brązowym ryżem, rodzynkami i orzechami włoskimi

Gdy mamy do wyboru kaczkę hodowaną w wiejskiej zagrodzie lub mięso z supermarketu (z chowu przemysłowego) zawsze wybierzemy kaczkę z zagrody.
A jak mamy  do wyboru tylko mięso supermarketowe - my wybieramy raczej wegetarianizm. 
 Mięso kaczki z wolnego chowu to zupełnie inne mięso. Mięso takich kaczek jest chudsze, niż kaczki z chowu przemysłowego.
 Co do  korzyści żywieniowych płynących z jedzenia kaczego mięsa -  taka kaczka zawiera porządny wachlarz witamin z grupy B, szczególnie B12, zawiera takie minerały jak żelazo i selen.
  U mnie dziś kaczka w pomarańczach z nadzieniem z brązowego ryżu, orzechów włoskich i suszonych rodzynek. Wiem, że kaczka to mięso potrzebujące trochę uwagi, a jeśli ktoś ma dostęp do takiej kaczki z zagrody to naprawdę warto czasem taką przyrządzić.  Do swojej dobrałam same zdrowe dodatki:
  Brązowy ryż - ma m.in. solidną dawkę błonnika, cały zestaw witamin z grupy B, minerały i wiele innych pożytecznych substancji roślinnych,
Orzechy włoskie - to jeden ze stosunkowo niewielu pokarmów pochodzenia roślinnego zawierający tak poszukiwane tłuszcze omega- 3, orzechy zawierają także wiele witamin i minerałów oraz błonnik,
Suszone rodzynki -zawierają błonnik, żelazo potas, cynk, magnez, witaminy z grupy B, witaminy C oraz E.
Pomarańcze - zawierają dużo witaminy C , są źródłem beta- karotenu, witaminy B1, kwasu foliowego, minerałów takich jak potas, miedź, magnez i wapń.
   Jak widać moja kaczka z wiejskiej zagrody została nadziana samymi dobrociami.
                                                                                                                                         

Składniki:
1 kaczka
4 duże pomarańcze (jedna do obłożenia kaczki, trzy do wyciśnięcia soku)
1-1,5 szklanki ugotowanego ryżu (u mnie brązowy)
cebula
ząbek czosnku
po garści rodzynek i orzechów włoskich
2 łyżki masła
łyżka mąki
sól, pieprz, majeranek


Wykonanie:
 *Cebulę siekam i szkle na maśle, skórkę z jednej pomarańczy ocieram. Ugotowany uprzednio ryż mieszam z sok wyciśniętym z jednej pomarańczy, orzechami, rodzynkami i ząbkiem czosnku wyciśniętym przez praskę. Doprawiam solą  i pieprzem.
 * Płuczę kaczkę i osuszam.
 * Luzuję kaczkę czyli pozbawiam całego korpusu (ostrożnie), żeby nie podziurawić skóry na kaczych plecach. (wyjmując korpus teraz szybciej i wygodniej porcjuje się kaczkę po upieczeniu).
 *Przygotowanym farszem napełniam kaczkę i zaszywam bawełnianą nicią. Nacieram kaczkę z wierzchu  solą,pieprzem i majerankiem.Wkładam do brytfanny.
*Kaczkę piekę w zależności od wagi (na każde pół kilograma kaczki potrzeba 30 minut). Jest to od 1,5 godziny nawet do 3 godzin w temperaturze 180 stopni.
* Kaczkę co 20 minut polewam sokiem wyciśniętym z jednej pomarańczy i tłuszczem, który się wytopił z kaczki. Kaczkę lepiej piec dłużej niż piec ją za krótko. Po upieczeniu kaczki- z wciśniętego widelca w kaczkę ma wypływać nie różowy tylko przezroczysty sok.
 * Przed końcem pieczenia (jakieś 15 minut) obkładam kaczkę plasterkami pomarańczy. Po upieczeniu kaczki po wyłączeniu piekarnika zostawiam  ją na 15 minut w środku,żeby odpoczęła i soki równomiernie się rozeszły.
  * Sos do kaczki- sos z pieczenia zlewam i przecedzam do rondelka, dodaję sok z wyciśnięty z jednej pomarańczy wymieszany z łyżką mąki. Sos doprawiam solą i pieprzem świeżo zmielonym.
       Kaczkę podaję polaną sosem.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...