wtorek, 1 stycznia 2013

grzane wino z pomarańczą i przyprawami korzennymi

  Grzane wino to nie tylko jego walory smakowe. A z dodatkiem pomarańczy i przypraw korzennych tym bardziej. Przyprawy korzenne - mają bardzo cenne właściwości (pisałam o nich przy domowej przyprawie korzennej). Aromat takich przypraw dodanych do grzańca działa poniekąd antydepresyjnie- poprawia nam humor. Kubek grzańca może nas uchronić przed różnego rodzaju przeziębieniami i infekcjami. Pamiętajmy jednak jeśli chcemy przeciwdziałać infekcjom i przeziębieniu pijąc kubek grzańca nie zażywajmy leków. O właściwościach przypraw korzennych pisałam. Teraz w skrócie napisze o właściwościach wina (należy pamiętać,że profilaktycznie dawka to kubek czy lampka, a nie od razu butelka :) Pijmy, więc wino, ale tyko we właściwych ilościach.:)
 Wino zawieram.in :
*FLAWONOIDY -które chronią przed miażdżycą i zakrzepami,

*SILNE PRZECIWUTLENIACZE - resweratol i kwercetynę, które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne  za chorobę wieńcową, chronią DNA,

*KWAS ACETYLOSALICYLOWY- rozrzedza krew

*POLIFENOLE - obniżają ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegają zawałowi serca.


    Lubimy (ja i mój domowy degustator) w jesienne czy zimowe wieczory wypić po kubku grzanego wina z przyprawami korzennymi, odrobiną miodu,plasterkami pomarańczy. Czasem dla odmiany wrzucam cząstki mandarynki czy kawałki suszonego jabłka.  Wino grzane- najlepsze na rozgrzanie, kiedy doskwiera chłód i chandra.:)

   Składniki:
butelka wytrawnego lub półwytrawnego wina
kilka goździków
1-2 laski cynamonu
1-2 gwiazdki anyżku gwiazdkowego
1-2 łyżki naturalnego miodu (można więcej jeśli ktoś lubi)
2 ziarenka kardamonu
pomarańcza
 Wykonanie:
 Wino wlewam do garnuszka, wrzucam cynamon, gwiazdki anyżku, kardamon, goździki oraz miód. Sparzam pomarańczę we wrzątku i kroje ją na ósemki i wrzucam do garnuszka z winem. Wstawiam garnuszek na mały ogień i podgrzewam (ale nie gotuję, a nawet nie zagotowuje zawartości). Po podgrzaniu natychmiast wyłączam gaz. Garnuszek przykrywam i odstawiam na niecałe pół godziny, aby wino wchłonęło wszystkie aromaty z przypraw i pomarańczy. Po tym czasie podgrzewam  (nawet nie doprowadzam do wrzenia) i podaje z cząstkami lub plasterkami pomarańczy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...