sobota, 15 grudnia 2012

pierniki korzenne i orzechy na choinkę

Nie wyobrażam sobie świąt bez choinki (chyba nie tylko ja????).

Warto wiedzieć, że

* w naszym kraju  ubieranie choinki należy do najnowszych gwiazdkowych zwyczajów. Pierwsze drzewka zaczęto u nas w polskich domach pięknie ozdabiać i stroić dopiero w XIX wieku. 

* moda  przywędrowała chyba jak zawsze z zachodu :)) a zapoczątkowali ją u nas protestanci niemieckiego pochodzenia (w czasie zaborów) 

* początkowo można ją było spotkać jedynie w miastach. 

* Z miasta zwyczaj przeniósł się na wieś wypierając podłaźniczkę oraz zastępując jeszcze starszy słowiański zwyczaj dekorowania snopu zboża.

 Dawnymi  tradycyjnymi zdobieniami były pierniczki, ciastka, orzechy, małe czerwone tzw. rajskie jabłuszka i własnoręcznie wykonane (w czasie adwentu) ozdoby z bibuły, papierków kolorowych, piórek, słomy, kłosów zbóż. Dopiero w połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze bombki choinkowe.
Ja chcąc skłonić się nieco w stronę tradycji upiekłam korzenne pierniki, które polukrowałam lukrem królewskim) zawiesiłam orzechy (zawieszone na choince mają nieść dobrobyt i siłę) i suszone plastry pomarańczy i cytryn.
   Nie lubię wpływów  tradycji amerykańskiej czy angielskiej gdzie drzewko ubiera się wcześniej. Ja trzymając się tradycji (tak było w moim domu rodzinnym i tak jest u mnie) choinkę ubieram w dzień Wigilii.

  Pierniczki korzene na choinkę
Składniki:
300g mąki i mała jej ilość później do oprószania stolnicy
po100g brązowego nierafinowanego cukru i miękkiego masła
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka czarnego pieprzu i  pół łyżeczki goździków (roztarte w moździerzu)
łyżeczka mielonego cynamonu
2 jajka
3 łyżki naturalnego miodu (najlepiej nie skrystalizowanego- płynny albo w miarę płynny)

ponadto:
 sznureczek, nitka lub wstążeczki do zawieszenia
 jadalne cukrowe ozdoby (opcjonalnie)

 Wykonanie:
   Rozcieram w moździerzu pieprz i goździki. Do miseczki wbijam jajka i je roztrzepuję, następnie dodaję miód i dokładnie wszystko łączę. W następnej kolejności wysypuję na stolnicę mąkę , proszek do pieczenia, roztarty pieprz i goździki, mielony cynamon. Dokładam na stolnicę brązowy cukier i miękkie masło. Zaczynam wyrabiać ciasto w trakcie dodając jajka wymieszane z miodem. Po wyrobieniu dzielę ciasto. Połowę zawijam w folię i chowam do lodówki. Z drugiej porcji rozwałkowuję krążek ciasta o grubości o grubości pół centymetra. I wycinam pierniki o różnym kształcie (u mnie choinki , gwiazdki, jeżyki , wiewiórki).  Skrawki, które pozostały ponownie rozwałkowuję i znów wycinam pierniki i tak do czasu, aż zabraknie ciasta. Tak samo postępuje z ciastem, które schowałam do lodówki. Do wycięcia otworu na każdym pierniku użyłam słomki do napojów. Jeżeli pierniki przylepiają się do stolnicy używam szpatułki lub noża żeby je podważyć.
 Pierniki układam na blaszkach i piekę ok . 20 minut. Po tym czasie wyjmuję i studzę na kratce.
UWAGA!!!Jeśli pierniki pieczone są wcześniej schować do szczelnego pojemniki i polukrować je dzień przed powieszeniem.
  Lukrowanie: gotowy lukier wkładamy do szprycy lub wore4czka foliowego przy którym na roku robimy mały otwór przez który będzie wychodził lukier. Lukrujemy ostudzone pierniczki. Po zastygnięciu lukru przewlekamy tasiemkę, sznureczek czy nitkę i zawieszamy pierniki na choince.

Lukier:
Składniki:
1 szklanka cukru pudru
1 białko
szczypta soli
odrobina soku z cytryny (opcjonalnie)

Wykonanie:
Przesiewam cukier puder. Ubijam białko ze szczyptą soli. Po ubiciu na sztywno dodaję powoli przesiany cukier puder i delikatnie wszystko mieszam (opcjonalnie można dodać odrobinę soku z cytryny). Jeśli chcemy , żeby lukier był gęściejszy dodajemy trochę więcej cukru pudru.

  Orzechy  na choinkę:
orzechy dowolna ilość
wiertarka
małe wiertełko do drewna
sznurek, nitka, tasiemka do zawieszenia

Wiercimy w każdym orzechu otworek, przeciągamy tasiemkę, nitkę lub sznureczek wiążemy pęcełek i zawieszamy na naszym drzewku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...