niedziela, 25 czerwca 2017

brzoskwinie zapiekane pod kruszonką podane z bitą śmietaną

 Takie zapiekane owoce to idealny deser, nie tylko do przygotowania latem! W dzisiejszym przepisie wykorzystałam brzoskwinie, ale pod kruszonką można zapiec wszystkie owoce (zarówno mając do dyspozycji świeżo owoce sezonowe, a zimą te które sobie zamroziliśmy latem.
Poza tym deser ten jest z tych, który przygotuje nawet leń kulinarny (bo robi się go szybko), jak i osoba nie mająca żadnych zdolności kulinarnych (bo jest prosty w wykonaniu).
 Składniki:
6 miękkich brzoskwiń
łyżka cukru
 
na kruszonkę:
125 g mąki pszennej
około 65 g masła o zawartości tłuszczu minimum 83%
1/4 szklanki cukru
 
ponadto:
łyżka cukru do posypania po wierzchu kruszonki przed wstawieniem deseru do zapiekania
domowa bita śmietana lub domowe lody do podania gotowego deseru
 Wykonanie:
Brzoskwinie sparzam wrzątkiem i ściągam z nich skórkę. Ostrym nożem przekrawam i wyciągam pestki, a miąższ kroję na grubsze plasterki.
Pokrojone plasterki układam w naczyniu do zapiekania, posypuję łyżką cukru i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 °C, na 5 minut.
W tym czasie przygotowuję kruszonkę, wsypuję do głębszej miski mąkę i dodaję schłodzone masło, cukier i palcami wyrabiam masę. Ma ona wyglądać jak "pokruszony chleb". Na owocach układam delikatnie kruszonkę, aby nie zapadła się w miąższ owoców. Po upieczeniu będzie bowiem papkowata.
Dodatkowo kruszonkę, przed wstawieniem do piekarnika posypuję łyżką cukru.
Naczynie z owocami pokrytymi kruszonką wstawiam do piekarnika na (nadal 200°C) na 15-30 minut, aż kruszonka się przypiecze i przyrumieni. Podaję zazwyczaj na ciepło ze schłodzoną bitą śmietaną lub lodami.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...