poniedziałek, 14 września 2015

pieczone piersi kaczki z ziemniakami

Nie lubię sobie komplikować gotowania w kuchni. Dziś będzie o tym jak ja najczęściej piekę piersi kaczki.
Często zastanawiam się widząc przepisy na pieczoną kaczkę po co? w jakim celu? dodają owe kucharki do pieczenia czy marynat tłuszcz!
Nigdy czy to piekę piersi kaczki czy całą kaczkę nie dodaje do niej żadnego tłuszczu. Wiem są różne rodzaje drobiu jedne są mniej obrośnięte tłuszczem, inne więcej.
Ale prawdziwa wiejska kaczka jest prawie zawsze tłusta. Piekąc taką kaczkę, tłuszcz z niej  się ładnie wytapia. Aby kacze mięso nie było suche wystarczy je polewać co jakiś czas tłuszczem który się z  wytopił z tłuściutkiej kaczej skórki.

Składniki:
dwie piersi z wiejskiej kaczki ze skórką
kilka ziemniaków
sól himalajska
świeżo mielony czarny pieprz
łyżka majeranku
łyżeczka tymianku

Wykonanie:
Na skórce na piersiach kaczych nacinam tłuszcz - czyli nacinam skórkę, żeby powstała kratka. Nacieram piersi dokładnie solą i świeżo mielonym pieprzem.
Kładę na rozgrzaną patelnię ponacinane piersi kaczki (oczywiście skórką do dołu). Wytapiam ze skórki na piersiach tłuszcz.
Ziemniaki obieram (jeśli są małe zostawiam w całości, jeśli większe - kroje na połówki lub na ćwiartki). Surowe ziemniaki oprószam solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem.
Na patelnie do wytopionych piersi dodaję ziemniaki.
Ziemniaki i kacze piersi oprószam majerankiem i tymiankiem.
Wstawiam patelnię do piekarnika. Piekę kacze piersi z ziemniakami około godziny w 200 °C. 
Co jakiś czas zaglądam do piekarnika - polewam ziemniaki i kacze piersi tłuszczem, który został na patelni z wytopionej skórki.
Po godzinie piersi są miękkie, a na ziemniakach powstaje smakowita skórka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...