poniedziałek, 17 sierpnia 2015

żółtlica drobnokwiatowa / owłosiona - jako środek do leczenia ran i schorzeń skóry (w medycynie ludowej)

Przeglądając stary przewodnik ziołolecznictwa ludowego, który nabyłam w zeszłym roku natrafiłam na żółtlicę drobnokwiatową. Po raz kolejny się zdziwiłam bo nie wiedziałam, że żółtlica jest rośliną leczniczą i jadalną
Żółtlica to też wszędobylski chwast , tępiony przez rolników i trudny do wytępienia! U mnie w ogródku rośnie jak oszalała (po wykoszeniu) ponad miesiąc temu wyrosła znów do okazałej wysokości.

Żółtlicę używano od dawien dawna w medycynie ludowej (nigdy oficjalnej) do leczenia ran i schorzeń skórnych. Stosowano ją w postaci soku, maceratu i miażdżonego ziela.

Są dwie odmiany żółtlicy: Żółtlica drobnokwiatowa (galinsoga parviflora)
Żółtlica owłosiona (galinsoga ciliata)
Jak wygląda żółtlica?
Jest rośliną roczną rozgałęzioną, dorastającą do 60 -70 cm wysokości. Pędy i liście w zależności od gatunku są różnie owłosione. Liście ma ogonkowe, jajowate ustawione naprzeciwlegle. Brzeg liści jest ząbkowany. Biało- żółte kwiaty zebrane są w koszyczki. Drobniutkie koszyczki z żółtymi kwiatami wewnątrz i białymi, płatkowatymi kwiatami na zewnątrz (te ostatnie są bardzo malutkie.
Korzeń krótki słabo rozgałęziony.
Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Owocami są bardzo drobne niełupki. Dla mnie ciekawostką jest, że pojedyncza roślina może wydać nawet do 300 tysięcy owoców! 
Kwiaty zawiązuje bardzo szybko (czasem już po miesiącu od wyrośnięcia, skiełkowania. Przechodzi zwykle (2-3 cykle) - kiełkuje, rośnie i owocuje.

Gdzie rośnie, gdzie można spotkać żółtlicę?
Żółtlica jest chwastem, a więc pola, ogrody, przychacia i rumowiska,a także śmietniska. Lubi słoneczne siedliska, bogate w azot.

U mnie na trawniku przed domem rośnie akurat żółtlica owłosiona. Jak widać poniżej jest cała gęsto owłosiona. Żółtlica drobnokwiatowa i żółtlica owłosiona są prawie identyczne i zajmują te same stanowiska.
Żółtlica w kuchni! Młode pędy żółtlicy były jadalne. My jednak mamy zakorzenione, że chwastów to się nie jada. 
Myślę, że pora do nich wrócić, bo to rośliny bardzo często  nieskażone. Nie to co większość warzyw i owoców traktowanych niezłymi dawkami pestycydów. 
 Żółtlicę można jeść (jest jadalnym chwastem). Zarówno na surowo jak i po ugotowaniu (również po wysuszeniu, można ją suszyć i używać sproszkowanej np.do zup). 
Do czego dodać można sobie młode pędy żółtlicy: 
* do zupy, do koktajli, do sałatek,
* posypać sobie ziemniaki, kaszę, ryż (używać tak jak inną zieleninę).
Najlepsza jest w postaci młodych siewek, które wyrywamy garściami jako uciążliwy chwast roślin okopowych.

Co zawiera żółtlica:
*proteiny, sole mineralne, witaminę C, potas, żelazo, krzem.

Do czego można zastosować żółtlicę:
*ziele można używać jako środek wzmacniający - przy przeziębieniu, kaszlu, miażdżycy (poprzez sporządzanie syropu na bazie miodu, wódki i świeżego ziela - składniki mieszamy w równych proporcjach - dr Różański),
* ziele obydwu żółtlic (zbiera się na początku kwitnienia) i w medycynie ludowej stosowano na choroby skóry, wypryski, liszaje, egzemy, na stany zapalne skóry i zranienia,
* do leczenia ran, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry - uciera się świeże ziele z olejem lnianym,
* napar z ziela służy do przemywania ran,
* herbata z ziela pita 3 razy dziennie ma działanie mlekopędne,
* w ludowej kosmetyce stosowano maść z żółtlicy (ucierano ją z tłuszczem) dla poprawienia elastyczności i wilgotności skóry, taka maść ma również działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.


Ciekawostki dotyczące żółtlicy:
* u nas żółtlicę tępi się jako chwast, a w Andach żółtlicę drobnokwiatową uprawia się razem z kukurydzą i sprzedaje na targach:).
* jadana jako warzywo w pd-zach Azji.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...