piątek, 31 lipca 2015

wanilia cz.2 - historia wanilli i piękna legenda o powstaniu wanilli czyli trochę ciekawostek :)

Zaczęło się od Azteków, którzy jako pierwsi znali i wykorzystywali wanilię. Nie wiadomo jednak jak wpadli na pomysł, żeby strąki nasienne wanilii sparzyć i  później na słońcu przez kilka miesięcy suszyć i leżakować ?
Taka myśl mi się nasunęła jeśli starożytni mieli komputer, to co za filozofia -  żeby sparzyli sobie i wysuszyli na słońcu laski wanilii. :) Nic nadzwyczajnego ! My zawsze sobie gdybamy jakim sposobem wpadli sobie na jakiś pomysł przed wiekami :)
Wspomnę, że tak jak przetwarzali wanilię Aztekowie, przetwarza się ją tak samo i dzisiaj.
Aztekowie używali wanilii do napoju z ziaren kakaowca.
 
Później był Cortez, poznał wanilię u Azteków w postaci strąków waniliowych. Przywiózł nasiona do Europy, ale czekało go rozczarowanie. Pomimo tego, że  roślinę zasiano do ziemi i dokładano starań, żeby rosła w dobrych warunkach - nawet zakwitła, to jednak nie wydała owoców.
Dlaczego?  Bo nie została zapylona przez pszczoły czy kolibry (które nie wszędzie żyją). Bo do zapylenie wanilii niezbędne i potrzebne są maleńkie pszczoły z niektórych gatunków z rodzaju Melipona  czy kolibry.  A na ręczne zapylanie jeszcze nie wpadnięto.

Kto wpadł na pomysł ręcznego zapylania wanilii i kiedy ?
Meksyk pozostawał bardzo długo jedynym  dostawcą wanilii  dla całego świata.
Zagadkę dlaczego wanilia poza Meksykiem nie owocuje rozwiązano dopiero w XIX wieku. Wydedukowano, że do zapylania wanilii brakowało jedynie owadów czy kolibrów.
W1930 problem zidentyfikował botanik Charles Morren i wymyślił metodę ręcznego jej zapylania. Jednak ta metoda była powolna i nie dało się na niej zarobić.
Dopiero syn niewolnicy (zaledwie dwunastoletni) - wymyślił, wpadł na pomysł jak szybciej, z co ważne sprawniej zapylać kwiaty wanilii (właśnie to jego metodę wykorzystuje się do dziś).

Co nastąpiło po odkryciu możliwości ręcznego zapylania wanilii ? 
 Plantacje wanilii pojawiły się ma Madagaskarze, w Ugandzie, Indonezji, na Antylach Francuskich, na Seszelach, Réunion (rodzinnej wyspie Edmonda Albiusa, który to został na lata największym producentem wanilii na świecie.

 
Kiedy wanilia zyskała popularność i została doceniona ?
Popularność  wanilii wzrosła dopiero w XIX wieku, kiedy to rozszerzono jej uprawę poza Meksyk. Doceniona była jednak dużo wcześniej. Jako przykład podać mogę, że w 1602 roku została oficjalnie zaakceptowana jako przyprawa w kuchni królowej brytyjskiej. Wtedy poza monarchami rzadko kto mógł sobie pozwolić na taki luksus. Dziś na taki luksus może pozwolić sobie każdy :)
 
Krótko, o legendzie o powstaniu wanilii !
Lubię jak już pisałam legendy, podania i wierzenia. Więc musiałam poszukać czy z wanilią też wiąże się jakaś historia. Nie myliłam się :)
Szkoda tylko, że smutna i dramatyczna !
Legenda o wanilii o której wspomnę przekazywana była z pokolenia na pokolenie w Meksyku.
O czym jest legenda?  Piękna córka indiańskiego króla w czasie zbierania kwiatów na rytualny ołtarz, napotkała urodziwego młodzieńca. Zakochała się w nim i uciekli razem do dżungli. Wola ojca była inna, dziewczyna miała zostać kapłanką. Oboje zostali zamordowani przez wysłannika władzy. Z ich ciał zostały wyrwane bijące serca i złożone na ołtarzu.
W miejscu, gdzie kapnęły krople krwi obojga, wyrosła orchidea.
Roślina kwitnie bardzo krótko, tyle ile trwała miłość kochanków - zaledwie kilka godzin.
W innej legendzie wyczytałam, że kochankowie pozbawieni zostali głów.  Ale legendy jak to legendy istnieje wiele ich wersji. Ta legenda o wanilii o której tu wspomniałam najbardziej mi się podobała !

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...