wtorek, 11 sierpnia 2015

sok pomidorowy ze świeżych pomidorów i dlaczego warto jeść pomidory ?

Dziwi mnie bardzo jeśli ktoś kupuje o tej porze roku sok pomidorowy w kartonie czy nawet w butelce, sosy pomidorowe, czy gotuje pomidorową na koncentracie. Dlaczego? Bo stragany uginają się od świeżych owoców i warzyw. A blender to żaden wydatek! Kupisz raz i służy ci lata. Kiedyś trzeba było przecierać coś przez sito, teraz nie ma problemu (wrzucasz do blendera, miksujesz) sekunda i masz wszystko rozdrobnione. Jeszcze zdrowiej będzie jeśli ktoś ma swoje, niepryskane ekologiczne pomidory. Taki świeży sok pomidorowy ze świeżych pomidorów to same witaminy.
Tak się zastanawiam, kiedyś nie przepadałam za sokiem pomidorowym, nie napiszę, że go nie lubiłam! Po prostu nie przepadałam. Teraz sok pomidorowy uwielbiam :).

Dlaczego warto jeść pomidory ?
Są pełne minerałów, błonnika i witamin (w tym Ci E), kwasu foliowego, karotenoidów - nie tylko likopenu, polifenoli.
 Wielu wie, że pomidory są warte uwagi z powodu zawartego w nich karotenoidu - likopenu (który odpowiedzialny jest za ich intensywny czerwony kolor). Duża część zainteresowania pomidorami skupia się głównie na likopenie (ze względu na jego potencjalne działanie w zapobieganiu nowotworów prostaty).
Jeśli więc kochasz swojego mężczyznę włącz do jego diety pomidory :). Ale nie znaczy, że to pomidory to tylko pokarm dla mężczyzn. Pomidory pomagają obniżać ryzyko innych częstych nowotworów, a także chorób układu krążenia.

W jakiej postaci pomidory są najlepsze?
W każdej postaci, zarówno surowe, jak i przetworzone. Ale jeśli chciałbyś zmaksymalizować dawkę likopenu z pomidorów - to wiedź, że nasze ciała przyswajają go dużo więcej z gotowanych i przetworzonych pomidorów niż z surowych. A jeśli jeszcze bardziej chcesz zmaksymalizować wchłanianie składników z pomidorów - pomoże ci w tym jednocześnie spożycie niewielkiej ilości oliwy lub innego tłuszczu.

Do tych, którzy spożywają likopen w tabletkach!
Wyczytałam, że można nabyć likopen w tabletkach. Teraz wszystko można zamknąć w tabletce!:). Jeśli pędzisz do apteki, aby nabyć sobie likopen w tabletkach, kup pomidory najlepiej na bazarze (świeże, właśnie teraz, kiedy są najlepsze). Naturalny likopen to dużo lepsze rozwiązanie niż tabletka! W pakiecie z pomidorów dostarczysz sobie nie tylko likopenu, ale cały zestaw odżywczych dla Twojego organizmu składników.

Latem robię sok pomidorowy ze świeżych pomidorów, na zimę zamykam go w słoiki.
 Składniki:
pół kilograma pomidorów
łyżka oleju lnianego
odrobina soli himalajskiej
 Wykonanie:
Pomidory nacinam, przelewam wrzątkiem, ściągam skórę. Kroje na mniejsze kawałki. Wrzucam do wysokiej miski, dodaje odrobinę soli himalajskiej i łyżkę oleju. Miksuje blenderem ręcznym na gładką i jednolitą konsystencję. Przelewam do szklanek i w taką pogodę jak dzisiaj schładzam. Podaję schłodzony.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...