niedziela, 16 sierpnia 2015

omlet ze świeżym pomidorem

Omlet ze świeżym pomidorem to połączenie, którym cieszę się zawsze pod koniec lata! Taki omlet to smaczne, pożywne śniadanie lub kolacja! Najprostsze posiłki są najsmaczniejsze - do takiego omletu nie dodaję nawet jakiegokolwiek sera - dla mnie z samych jajek i pomidora jest naprawdę sycący.
Mój omlet jest cieniutki bo smażyłam go na patelni o większej średnicy. Jeśli chcesz mieć grubszy to usmaż sobie na mniejszej.:)
Składniki:
2 jajka (z wolnego wybiegu)
większy pomidor
sól himalajska
świeżo mielony czarny pieprz
odrobina masła do smażenia

Wykonanie:
Pomidora sparzam we wrzątku i ściągam skórę. Przekrawam go, wyjmuje z niego sok i gniazda nasienne. Kroję go w kostkę, wrzucam na małe sitko i odciskam całkiem sok - pomagając sobie ręką.
Jajka wbijam do miseczki, doprawiam solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Do roztrzepanych jajek dodaję pokrojonego w kostkę pomidora.
Patelnię rozgrzewam, roztapiam na niej odrobinę masła i wylewam na nią masę jajeczną. Poruszam patelnią rozprowadzając masę jajeczną po całej jej powierzchni.
Gdy masa zaczyna się ścinać, zaczynam poruszać patelnią energicznymi ruchami od siebie i do siebie, po to żeby masa jajeczna szybciej się ścinała.

* Omlet stosunkowo szybko się ścina i napusza. Omlet powinno się bardzo szybko smażyć i przede wszystkim krótko! Dobrze usmażony omlet powinien być delikatny,a nie przesuszony i zrumieniony od spodu. 
Gdy omlet mam gotowy składam go łopatką na pół (czasem może się porwać, ale to nic nie szkodzi). Przekładam go na talerz. Podaję.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...