sobota, 1 sierpnia 2015

domowy suszony bób, jak ususzyć bób ?

U nas suszony bób nie jest, aż tak popularny. Można go czasem spotkać w sklepach, na większych targowiskach (ale bardzo rzadko).
Bób suszony to produkt bardzo popularny na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Odkąd mam suszarkę do warzyw i owoców, zdarzyło mi się ususzyć bób.
Pokazuje suszony bób - jako alternatywę dla mrożonego. Niekiedy  nie mamy miejsca w zamrażalniku, nie da się czegoś włożyć do słoika - można to ususzyć.
 
 Dlaczego suszony bób nie jest u nas popularny?
Bo łatwiej jest nam go wrzucić do zamrażarki i jest bardziej ekonomicznie. Myślę, że suszony bób też będzie z czasem popularniejszy i dostaniemy go na większą skalę. Jeszcze chwilę temu (czyli kilka lat wstecz) na wszystkich marketach nie można było dostać kaszy jaglanej, soczewicy, ciecierzycy. Później na niektórych można było znaleźć niektóre produkty na półce ze "zdrową żywnością". Piszę tu o mniejszych miastach
 
Mogłam ten bób zamrozić - tylko on już samoistnie się podsuszył. Mój Pan zerwał go z pola jednego dnia przed południem, nie włożył do lodówki, a do domu przywiózł następnego dnia wieczorem.
Więc go ususzyłam.
Składniki:
świeży bób
 
potrzebna będzie: suszarka elektryczna do warzyw i owoców
 
Wykonanie:
Bób myję, osuszam, wrzucam na sita do suszarki do warzyw i owoców. Mój suszył się około 5 godzin.
Suszony bób przechowuje w szczelnym szklanym słoiku na gumkę.
 
Kiedy wiadomo, ze bób jest wysuszony ?
Jest twardy, ziarna nie dają się przełamać. Jeśli jakieś daje się połamać, z oporem, ale da - to jeszcze nie jest wysuszony !
Wysuszony bób wydaje przy przesypywaniu go taki sam odgłos jak wysuszona fasola (szeleści:))
Jeśli jest upalne lato i ma ktoś możliwość suszyć na powietrzu to tym lepiej. Nie ma problemu z suszeniem bobu na powietrzu.
 
Co robimy z suszonym bobem ? Moczymy tak jak fasolę i gotujemy. Nie każdemu bób odpowiada ze skórą. Można ją sobie ściągnąć po wymoczeniu bobu przed jego gotowaniem.
 
Do czego wykorzystuje suszony bób ? Tak jak fasolę, gotuję w sosie pomidorowym, czy dodaję po garstce do zimowych zup, a nawet jemy sam po ugotowaniu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...