wtorek, 28 lipca 2015

krwawnik czyli "Achillesowe ziółko" - kolejny pospolity i wszechstronny chwast znany od starożytności

Na razie w miarę możliwości i czasu, będę pisać o ziołach i roślinach tych bardziej znanych. Z czasem o tych mniej popularnych i mniej znanych. Chodząc na spacery z psami jeśli uda mi się coś sfotografować i znaleźć na pewno - o tym tutaj napiszę. Zacznę najpierw od charakterystyki ziół, o zastosowaniu i właściwościach. A z czasem chciałabym co z tych ziół robić. Ale to w przyszłości !
Dziś będzie o krwawniku. Chodząc z psami w wielu miejscach krwawnik znalazłam bodajże tylko w dwóch i to niezbyt czystych (ale to nie stoi na przeszkodzie, aby skrobnąć o tym chwaście paręnaście zdań :).

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Inne nazwy, ludowe krwawnika (pod którymi jest znany): pokrętnik, stolist, zeniszek, renisz, złotnia, drętwik, krwawnica, śmietanka, tysiąclist.
Krwawnik to dla większości roślina znana, szczególnie tym wychowanym na wsi gdzie były zwierzęta gospodarskie.
 Za liśćmi krwawnika przepadają indyki, dodaje się go do karmy dla kur i kaczek. Krwawnik lubi także bydło. Obiło mi się nawet o uszy ludowe porzekadło, iż krwawnik "odrasta pod zębami bydła".

Jak wygląda krwawnik ?
Pochodzi z rodziny astrowatych, niezwykle gęsto ulistniona bylina.
Ma pierzaste liście, lancetowate, długie, ułożone jak pióra strusia (podoba mi się to skojarzenie) :). Łodyga sztywna , wyrastająca corocznie z rozłogów do wysokości od 10 do 60 cm. Kwiaty ma białe,szarobiałe niekiedy z różowawym odcieniem, zebrane w niby baldachy  na szczytach pędów.
Jak ? określić zapach ziela krwawnika (ja go lubię, ale ja lubię zapach prawie każdej rośliny zielnej). Mogę napisać ma miły zapach, można by rzec balsamiczny. Smak ma słonawo- gorzki. Kwitnie od maja do października.

Gdzie rośnie, gdzie można spotkać krwawnik?
Pospolicie na suchych łąkach, miedzach, słonecznych polanach i brzegach lasów, przydrożach. Niekiedy zarasta całe przestrzenie, rośnie niekiedy tak gęsto i zwarcie, że tworzy silne zadarnienie.

Co zawiera krwawnik pospolity?
Ziele krwawnika zawiera OLEJEK LOTNY(0,5%), ZWIĄZKI FLAWONOIDOWE, SUBSTANCJĘ GORZKĄ ACHILLEINĘ, CHOLINĘ, do 3% GARBNIKÓW i dużo SOLI MINERALNYCH. Cholina jest znaną substancją (wchodzi w skład witamin z kompleksu B) obniżającą ciśnienie krwi.

Na co działa krwawnik i o jego właściwościach oraz zastosowaniu ? (ogólne wiadomości)
* badania farmakologiczne na zwierzętach  potwierdziły obserwacje medycyny ludowej, że krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne,

*działa przeciwskurczowo dzięki flawonoidom i olejkowi lotnemu,

* jest łagodnie moczopędny, żółciopędny i przeciwbólowy,

* posiada właściwości wzmacniające i regulujące przemianę materii,

 *stosowany jako środek zapobiegający stanom zapalnym (zewnętrznie stosuje się kompresy, okłady i kąpiele ziela krwawnika właśnie na stany zapalne),

*stosowany również jako środek zapobiegający skurczom mięśni gładkich jelit, w zaburzeniach czynności układu pokarmowego - stosuje się napary z ziela krwawnika przy krwawieniach w przewodzie pokarmowym np. przy owrzodzeniach żołądka, jelit, w hemoroidach), a także w stanach spastycznych mięśni pęcherza, w nawykowym zaparciu stolca, napadowych bólach jelita grubego,

* pobudza wydzielanie soków trawiennych (więc ułatwia trawienie),

* krwawnik to jeden z najskuteczniejszych leków "czyszczących krew", ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych
*działa przeciwzapalnie, cytotoksycznie i bakteriostatycznie, (zawdzięcza te trzy cechy zawartości azulanów),

*pomaga w leczeniu trądziku i liszai,

* podaje się wyciąg z krwawnika na apetyt, przy wzdęciach i odbijaniu itd.

 Uwaga! Krwawnik może działać toksycznie jeżeli jest używany w nadmiernych ilościach. Objawami zatrucia są bóle głowy i oszołomienie!
Wniosek wszystko stosować z umiarem i głową:)


Krwawnik jako roślina znana i ceniona od starożytności!
(kilka ciekawostek o krwawniku)
Poczytałam sobie i dowiedziałam się, że krwawnik ceniono już w starożytności jako roślinę lecznicza i przyprawową.
 *Stosowali go Etruskowie, Rzymianie i Grecy.
*Podobno też Achilles leczył rany wojowników spod Troi (stąd łacińska nazwa Achillea). Polska nazwa jedynie potwierdza tradycyjne używanie tej rośliny jako środka tamującego krew.
*W szesnastowiecznej Anglii uważano, że "żucie świeżych liści dobrze wpływa na zęby".
*W średniowieczu natomiast uprawiali go w ogrodach zdrowia benedyktyni i dominikanie.
*Ziele polecane było już przez Hipokratesa(V- IV w p.n.e) przeciwko hemoroidom (żylakom odbytu),
* Dioskures polecał je przy chorobie wrzodowej (więc oznacza to, że ziele krwawnika znane i polecane było od wieków).


W tym poście napisałam ogólniki o krwawniku - kolejne pospolite zielsko, niekiedy deptając po nim na łące czy leśnej polanie, nie zastanawiamy się, że ta roślina ma tyle cennych właściwości !

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...