sobota, 25 lipca 2015

domowy cukier waniliowy (czyli cukier aromatyzowany prawdziwą wanilią) jak zrobić? i krótko o tym co to jest WANILINA !

 Gotując, dbając o dom - czytam wszystko. Chcę widzieć czy coś jest zdrowe czy mniej zdrowe. W praktycznie każdym domu używa się CUKRU WANILINOWEGO.  Głównie do deserów i ciast, kremów, lodów. Można cukier wanilinowy znaleźć w bardzo wielu produktach spożywczych - czekolady, batony, ciastka, lody - można by tak wymieniać !
Co to jest WANILINA ? organiczy związek chemiczny stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy. Znajduje się w rejestrze NIH jako niebezpieczny związek chemiczny. Ma działanie stymulujące mózg, dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej.. Wanilina u osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry.
Co to jest NIH ?
*National Institutes of Health, NIH (ang. Narodowe Instytuty Zdrowia)- część Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjdnoczonych– (United States Department of Health and Human Services), najważniejsza instytucja rządowa w Stanach Zjednoczonych zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem.
 
Skąd pozyskuje się wanilinę?
Syntetyczne dodatki aromatyzujące uzyskiwane są najczęściej z miazgi drzewnej i nie mają wszystkich cech naturalnej wanilii.
Co ciekawe poczytałam sobie tu i tam - dowidziałam się, że w 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku (używanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym) tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii.
Po przeczytaniu tego tak się zastanawiam - może w przemyśle tą metodą już produkowana jest wanilina !!! Może spożywamy ją w większości produktów, taką wyizolowaną z kału bydła domowego.
Jak już nie nabywam cukru wanilinowego odkąd sama gotuje w swojej kuchni :)
 
 Może laska prawdziwej wanilii to produkt nie najtańszy! 
Jak ja nabywałam laski wanilii zapłaciłam za każdą około 7 złotych. Teraz można je kupić na większym markecie i w sklepach internetowych. Kiedyś myślę, że trudniej było dostać większość przypraw, dziś nie mamy z tym problemu.
Warto kupić laski wanilii i samemu zaromatyzować sobie cukier.
Mogę napisać, że różnica w smaku jest (chyba, że ktoś ma stępiony zmysł smaku przez chemiczne jedzenie).
 
Jak robię domowy cukier waniliowy?
potrzebne są: 2 laski wanilii, 750 g drobnego cukru i szczelny szklany słoik
 
Napełniam słoik drobnym cukrem, laski wanilii rozcinam, tnę każdą na 3 kawałki. Wtykam kawałki pociętych lasek wanilii w cukier. Zamykam słoik na kilka dni. Już po dniu cukier przeniknięty jest aromatem wanilii.
 
Do czego używam takiego cukru ?
* do posłodzenia kawy, do kakao,
* do ciast i deserów, do lodów.
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...