sobota, 6 września 2014

łopian - zioło, które odtruwa i oczyszcza skórę... (podstawowe informacje o nim) cz.1

Nazwy ludowe łopianu: łopian lekarski, dziady, łopuch, głowacz, kostropacz,  łopień,

Jak wygląda łopian i gdzie go można spotkać ?

ŁOPIAN jest powszechnie znanym chwastem. Występuje na przydrożach, w ogrodach, na rumowiskach, przychaciach, na gruzach, brzegach lasów. Jest to bardzo pospolita roślina na całym niżu Polski, w górach jest nieco rzadszy (można go spotkać tylko w niższych partiach). Rośnie na dobrych glebach.
Łopian pochodzi z Europy i Azji. Obecnie rośnie w umiarkowanych regionach całego świata. Łopian jest również hodowany w Europie i Chinach i jest rozmnażany z nasion na wiosnę. Nasiona łopianu zbierane są w lecie.
Dorasta nawet do 2m wysokości. W pierwszym roku pojawiają się duże liście (od spodu są szare i tworzą przyziemną rozetę - liście są długie około 50 cm, od pod spodem pokryte szarymi włoskami). W drugim roku zaś roślina ta wypuszcza łodygę, z liśćmi które są już mniejsze od poprzednich. Łodyga gruba sztywna bruzdowana, silnie rozgałęziona. Owocem jest szarobrunatna niełupka.
Łopian zakwita w lipcu - kwiaty wyrastają w postaci okrągłych koszyczków, barwy różowej - wpadającej w blady fiolet).
Owe kwiaty zakończone są haczykowatymi szczecinkami. Te kwiaty łatwo przyczepiają się do ludzkich ubrań i sierści zwierząt. Na pewno  wielu zdarzyło się przynieść  do domu przylepione do ubrań takie koszyczki łopianu czy wyciągać je z sierści naszego psa. Więc prawie każdy miał styczność z tą rośliną, a niewiele o niej wie. Pewno tylko tyle ot zwykły chwast !

Poniżej przedstawię kilka informacji, żeby pokazać, że choć jest to pospolita roślina to jest też wartościową rośliną :).
 Kwiat łopianu prawda, że piękny ?

  Jaką część łopianu zbieramy i kiedy ?
Surowcem leczniczym  łopianu są liście, nasiona, owoc i korzeń
Surowcem zielarskim łopianu jest korzeń (Radix Arctii), liście Korzenie wykopuje się  jesienią lub wczesną wiosną w pierwszym lub drugim roku wegetacji. Po oczyszczeniu od korzenia odcina się części łodygowe i przecina korzeń wzdłuż. Korzenie przebieramy, odrzucając drobne, ściemniałe na przekroju.
Korzenie suszymy (w temperaturze 50 stopni). Dobrze wysuszone korzenie powinny być barwy jasno szarobrunatnej.

Właściwości lecznicze łopianu oraz jego zawartość:
 Głównym składnikiem łopianu jest  wielocukier (inulina). W suchym surowcu jego wartość waha się w granicach 27-45%. Oprócz tego w łopianie znajduje olejek eteryczny (do 0,2 %),
 Łopianu zawiera związki poliacetylenowe, które mają działanie bakteriobójcze i grzybostatyczne. W skład łopianu wchodzą również garbniki (3-5%), goryczka, arkcjopikryna, związki żywicowe, witamina C i związki proteinowe (ok.12%). Sole mineralne łopianu bogate są w siarczki i fosforany. Owoce zawierają do 70 % tłustego oleju i lignany.

Jakie rodzaje łopianu można jeszcze spotkać w Polsce ?
* ŁOPIAN MNIEJSZY (Arctium minus) - ma podobne właściwości do łopianu większego i występuje w podobnych siedliskach jak łopian większy.
* ŁOPIAN PAJĘCZYNOWATY (Arctium tomentosum)- też jest dość pospolity i ma przypuszczalnie podobne właściwości do łopianu większego.
* ŁOPIAN GAJOWY (Arctium nemorosum) - też przypuszczalnie ma podobne właściwości do łopianu większego.
Zastosowanie i działanie łopianu:
* jest stosowany w przewlekłych egzemach oraz innych podrażnieniach skóry t.j ropnie i torbiele oraz nawracających chorobach dróg moczowy (na przykład przy zapaleniu dróg moczowych)
*Ze zmiętych liści można robić okłady na oparzenia, jątrzące się rany, owrzodzenia oraz przy zmianach skórnych, w przebiegu kiły,
*Odwar z korzenia stosuje się do zmywań przy egzemie, liszaju i łuszczycy,
*Pobudza opróżnianie się pęcherzyka żółciowego z żółci (działanie żółciopędne), napotne i moczopędne, przy nieżytach przewodu pokarmowego, złej przemianie materii,
*Odgrywa ważną rolę w oczyszczaniu organizmu, ułatwiając eliminację toksyn (zarówno z moczem jak i przez skórę) -łopian pity jako gorący wywar, powoduje pocenie się (co za tym idzie pomaga w eliminacji toksyn z organizmu).
 Wraz z wyraźnym działaniem przeciwmikrobowym i przeciwgrzbicznym sprawia to, ze łopian jest skuteczny w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za infekcje skórne oraz w leczeniu trądziku i skóry tłustej,
* łopian jest stosowany na obniżenie gorączki i należy go brać na samym początku infekcji z gorączką,
* nasiona łopianu są skuteczne w leczeniu bólów gardła, zapaleniu migdał, przeziębień oraz kaszlu,
* łopian pomaga w przyśpieszeniu wyzdrowienia w takich infekcjach jak odra czy ospa,
* pomaga w obniżaniu poziomu cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę,
* korzeń łopianu pobudza macicę pomagając w regulowaniu miesiączki, tradycyjnie korzeń łopianu był stosowany w celu dodania sił kobiecie przed jak i po porodzie.

 Ciekawostki dotyczące łopianu:
^ Irokezi suszyli korzenie łopianu przy ogniu i gromadzili na zimę. Jedli je po dłuższym moczeniu w wodzie.
^ W Japonii, Chinach i na Jawie uprawia się go jako warzywo
^ W Wielkiej Brytanii z korzenia łopianu w połączeniu z korzeniem mniszka lekarskiego produkuje się orzeźwiający napój sprzedawany w podobnej formie jak inne napoje gazowane np. coca -cola. Funkcjonuje ono pod nazwą (Dandelion and burdock)
^ Korzeń łopianu, łodygi i ogonki liściowe są jadalne (na surowo). Można je kisić.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...