wtorek, 29 lipca 2014

"Kossakowski. Szósty zmysł" - program, który mnie zachwycił !!!! Jak powstał?

  Jakiś czas temu na tvn playerze natrafiłam na program "Kossakowski. Szósty zmysł". Szukając jakiegoś programu podróżniczego trafiłam na program Przemka i zaczęłam oglądać odcinki z Ukrainy. Program tak mnie wciągnął, ze oglądałam odcinek za odcinkiem (spędziłam tak noc z soboty na niedzielę). Oglądałam z zapartym tchem i każdy odcinek był dla mnie za krótki.
Świat znachorów, szeptunek, egzorcystów przedstawiony w programie jest przede wszystkim fascynujący i budzi strach. Widz może się przekonać, że świat to nie tylko cywilizacja i technologie, ale też to co niewidzialne i nie zawsze dające się wytłumaczyć.
Mnie do oglądania programu przyciągnęła nie tylko tematyka, ale i prowadzący program. Przemek przyciąga swoją naturalnością, jest otwarty, szczery i nie ocenia wszystkiego - osoba idealna do takiego programu.
Chętnie przeczytałabym o tym czego nie dało się zobaczyć i pokazać w programie - w formie ciekawej książki podróżniczej :).
 Przy wykonywaniu niezbędnych czynności w domu czyli przy sprzątaniu, bo nic się samemu nie zrobi) - wysłuchałam audycji, której gościem był Przemek. Opowiadał on  w niej m.in o tym, że jego korzenie rodzinne (to okolice Białegostoku). Jeździł tam na wakacje. Nigdy nie widział szeptunki, znachorki (ale o tym świecie się mówiło) i to w nim zostało. Od siebie mogę dodać, że każdy ma jakieś korzenie, które rzutują na jego dorosłe życie, po prostu coś z naszego dzieciństwa w nas zostaje.
Później Przemek już jako dorosły mężczyzna jeździł w okolice Lublina. Przemyśla - gdzie wspomnienia o świecie szeptunek, znachorek i uzdrowicieli - były wciąż żywe (i nadal przecież są).
Przemek najpierw pracował w telewizji jako dokumentalista. 
Z dokumentalisty, który jeździł po Polsce (namawiać ludzi do wystąpienia przed kamerą i opowiedzenia o tym jak pracują) stał się prowadzącym program telewizyjny.
A zaczęło się od tego, że w telewizji - zaczął się tworzyć nowy kanał telewizyjny. On zaś został poinformowany, że są zainteresowani daną tematyką - i jeśli zaproponuje coś ciekawe, to możliwie, że coś z tego będzie. A to co zaproponuje miało trafić do osoby, która o wszystkim decyduje. Musiał, więc wymyślić coś ciekawego!
Przyszła mu do głowy znachorka spod Lublina, o której usłyszał od znajomych, którzy mieli z nią styczność. Owa znachorka zajmowała się  ortopedią (i pewno zajmuje się nią nadal). Wszystkiego nauczył ją  jej ojciec - bo zazwyczaj taka wiedza była przekazywana kiedyś z pokolenia na pokolenie. Przemek wówczas pojechał do owej znachorki, aby ją namówić do wystąpienia przed kamerą. Nie zgodziła się bo denerwuje ją jej renoma, nie potrzebny jej rozgłos, gdyż poprawia często robotę po lekarzach. Bała się po prostu niechęci ze strony środowiska medycyny akademickiej.
Kilka słów o formule programu  "Szósty zmysł" ?
Przemek chciał pokazać, świat, który zanika (ludową medycynę, szeptunki, znachorki, zielarki). Rzeczy, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, przekazywane z matki na córkę z ojca na syna. W Polsce wszystko to jest w zaniku. Przy tworzeniu programu znaleźli tylko 6 -7 starszych ludzi, bo młodzi nie chcą się tym interesować. Najpierw była kręcona seria o Polsce. Wtedy nie było nawet w zamiarze, że będą kolejne części, nikomu nawet nie przyszło do głowy, że będą kolejne serie..W Polsce było kręcone wszystko przez dwie osoby - Przemka i Swietłanę (która później była producentem pozostałych serii, a wcześniej pracowała za biurkiem w redakcji). Oboje byli ludźmi spoza mediów. Na dodatek w Polskę pojechali z dwiema kamerami (z czego jedna była amatorska) a druga stara z magazynu (która po skończonych zdjęciach została zezłomowana, bo takich się nie używa) :).
Wniosek z tego taki, że - można się wszystkiego nauczyć !!! nie potrzeba nie wiadomo jakich nakładów finansowych, żeby powstało coś fajnego.
Wystarczy dobry i ciekawy pomysł !
Program został wyemitowany, cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaproponowano więc Przemkowi drugi sezon, już z ekipą. W ten oto sposób powstał nie tylko drugi sezon UKRAINA, ale trzeci ROSJA, a nawet czwarty BAŁKANY.

 

P

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...