niedziela, 2 marca 2014

torcik bezowy z bitą śmietaną i owocami

Mój pierwszy torcik bezowy - wyszedł prawie idealny. Pomijając fakt, że się trochę pokruszył, ale to mało istotny szczegół. Następny wyjdzie doskonały.
 Składniki:
białka z 4 jajek ekologicznych
250 g drobnego cukru

dodatkowo:
300 ml śmietanki 30 %
owoce do udekorowania wierzchu - u mnie plasterki pomarańczy, kiwi i kumkwatów

Wykonanie:
   Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni Celcjusza. Blachę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia i rysuję na nim małym talerzykiem dwa okręgi (można jeden duży okrąg dużym talerzem, ale u mnie tym razem - dwa mniejsze).
  Białka wrzucam do miski dodaję szczyptę soli i ubijam mikserem na największych obrotach. Ubijam białka do czasu aż będą sztywne - najlepiej to sprawdzić odwracając miskę z nimi do góry dnem :)
Ubitą na sztywno pianę , nakładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (uzupełniam nią narysowane okręgi - na konie spłaszczam wierzch bezy i wygładzam boki).
Wstawiam blachę do piekarnika - od razu jak ją wstawię zmniejszam temperaturę na 150 stopni Celcjusza.
Piekę może bezy przez około godzinę i 45 minut.
Po tym czasie wyłączam piekarnik i zostawiam ją w środku do zupełnego ostudzenia (jeśli mamy piekarnik uchylamy drzwiczki).
Ubijam śmietankę kremówkę (schłodzoną), aż będzie sztywna (ale nie tak, żeby powstało masło).
Wyjmuje bezy z piekarnika, przekładam je na dużą deskę kuchenną i zdejmuję z nich papier do pieczenia. Przekładam pierwszą na talerz, nakładam na nią połowę bitej śmietany. Pierwszą bezę, którą przykryłam porcją śmietany - przykrywam drugą bezą i wykładam na nią resztę śmietany.
Wierzch dekoruję świeżymi owocami - u mnie pomarańczą, kiwi i kumkwaty.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...