piątek, 12 lipca 2013

zupa szczawiowa z ziemniakami i jajkiem

           Najbardziej popularnym daniem ze szczawiu jest oczywiście zupa.
 Do gotowania potrzebna jest duża jego ilość, bo po ugotowaniu bardzo się kurczy.  Ale w niczym to nie przeszkadza.
    Szczaw podczas gotowania nie traci na smaku za to traci na kolorze.  Nawiedzając dzisiaj bazarek nieopodal domu  w celu nabycia kilku produktów  zobaczyłam  duży pęczek szczawiu.  Nabyłam go celem ugotowania z niego zupy.
   Nie kupuje szczawiu w słoiku, bo pełno w nim zdrewniałych łodyg.  Najlepsza szczawiowa to albo ze świeżego szczawiu albo z takiego, który sami zawekowaliśmy.

Szczaw - znali Rzymianie, wspominał o nim Hipokrates (docenił jego walory lecznicze).
Szczaw zawiera witaminę C, A, witaminy z grupy B, a także magnez wapń, krzem i żelazo. Pobudza trawienie, wzmaga apetyt, pomaga przy schorzeniach serca, usprawnia prace wątroby oraz woreczka żółciowego, działa lekko moczopędnie.

Z dodatkiem szczawiu można wyczarować wiele potraw. Ale najpopularniejsza jest zupa.
Zupa szczawiowa - to tradycyjna potrawa kuchni polskiej (przyrządza się ją również w krajach Europy Wschodniej oraz w Kuchni żydowskiej.
Uwaga! Nie powinno się  go jeść w nadmiarze bo szkodzi  (zawiera kwas szczawiowy - szczawian potasu jednowodnego, który wiąże się z wapniem tworząc nierozpuszczalny związek, którego organizm nie przyswaja).
A więc warto go jeść z umiarem w potrawie uzupełnionej jajkiem,śmietaną bądź mlekiem.

Składniki:
mięso gołębie (jako baza zupy)
kilka młodych ziemniaków
2 młode marchewki
młoda pietruszka
duży pęczek szczawiu
śmietana (najlepiej wiejska i ekologiczna)
kilka ziarenek ziela angielskiego
listek laurowy
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
jajka na twardo do podania


Wykonanie:
  Mięso dokładnie płuczę, wrzucam do garnka dodaję ziele angielskie i listek laurowy i gotuję około 15 minut. W tym czasie skrobię ziemniaki, marchewkę i pietruszkę. Płuczę warzywa, ziemniaki kroję w kostkę, marchewkę i pietruszkę w plasterki (jeśli są duże to w kostkę). Warzywa dorzucam do mięsa i gotuję kolejne 15 minut. Szczaw dokładnie płuczę i siekam - dodaję go na sam koniec gotowania zupy (tak aby tylko zmiękł). Kończąc gotowanie zupy dolewam śmietanę i zagotowuję całość. Doprawiam solą i świeżo zmielonym pieprzem. Rozlewam zupę na talerze i podaję z jajkiem ugotowanym na twardo.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...