czwartek, 4 lipca 2013

lemoniada truskawkowa

   Napoje chłodzące bardzo łatwo dostępne w dzisiejszych czasach na sklepowych półkach i bardzo chętnie przez ludzi nabywane.
Na pewno nie są warte żadnych  pieniędzy i niczyjego  zdrowia. Nie dość że zawierają zbyt duże ilości cukru, kwasów i kofeiny. Ponadto zaprawione są konserwantami i sztucznymi barwnikami. Półtoralitrowa butelka napoju gazowanego zawiera około 15 łyżeczek cukru (stanowi to ponad połowę dziennego zapotrzebowania. Kofeina w niektórych napojach powoduje bezsenność i nadpobudliwość.
Po pierwsze niezdrowe.
Po drugie opakowania po tych napojach mnożą się na śmietnikach i wysypiskach w postaci plastikowych, kartonowych i aluminiowych opakowań. Te reklamowane jako zdrowe i chemicznie smaczne napoje niszczą nie tylko nasze zdrowie, ale i środowisko w którym żyjemy.

Zachęcam więc do robienia domowych napoi - bo tylko wtedy wiemy co dostarczamy naszemu organizmowi.
Dziś proponuję domowy napój w postaci domowej lemoniady - akurat truskawkowej bo na te owoce jest jeszcze sezon.
Składniki:
500 g truskawek świeżych
1 l wody przefiltrowanej lub wody lekko gazowanej
sok z połowy cytryny
kilka łyżek miodu, cukru trzcinowego ewentualnie cukru białego

Wykonanie:
  Truskawki obieram z szypułek, dokładnie płuczę i wrzucam do blendera. Truskawki rozdrabniam na jednolitą i gładką  masę. Wodę przelewam do dzbanka, dodaję zmiksowane truskawki, dosładzam do smaku (ja dosłodziłam naturalnym miodem) i dolewam sok z cytryny. Wszystko mieszam i wstawiam do lodówki  w celu schłodzenia. Podaję schłodzoną. Można taką lemoniadę przelać do butelek zabrać ze sobą. W towarzystwie koca i książki na świeżym powietrzu będzie jak znalazł dla ochłody w upalny dzień.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...