środa, 10 lipca 2013

kiszone ogórki

        Kiszenie to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod utrwalania żywności. Kisimy ogórki, kapustę czy buraki. Kiszonki to nie tylko porcja witamin, ale też naturalny probiotyk -  bakterie kwasu mlekowego.
KISZONE OGÓRKI - sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw. Pomagają w wydzielaniu soku żołądkowego. Zawierają wiele witamin i składników mineralnych.
Co jest ważne przy kiszeniu ogórków?!
OGÓRKI
* ogórki powinny być świeże i jędrne, nie mogą mieć żadnych przebarwień,
Ogórki dokładnie szorujemy (ja ułatwiam sobie pracę najpierw mocząc ogórki w bardzo zimnej wodzie z około pół godziny - poprawia to jędrność ogórków),
WODA
Najlepsza jest woda źródlana lub przegotowana i odstana kranówka. Trzeba przegotować wodę bo kranówka ma dużo chloru. Woda powinna być ciepła, sól wtedy lepiej się rozpuści. Ja zalewam ogórki gdy woda z solą przestygnie. Ogórki powinny być całkowicie pokryte zalewą.
SÓL
Najlepiej niejodowana kamienna.
PRZYPRAWY
Świeże czyste bez przebarwień, bez oznak jakichkolwiek chorób - jeśli takie nie będą mogą powodować psucie się ogórków. No i oczywiście należy niektóre obrać :) t.j. korzeń chrzanu czy czosnek. Do kiszenia ogórków z przypraw głównie się daje - czosnek i koper. Można z przyprawami poeksperymentować - można dodać liście i korzeń chrzanu, liście dębu, porzeczki lub wiśni, gorczycę, świeży estragon, słodką lub ostrą paprykę.
NACZYNIA DO KISZENIA
Jeśli kisimy w ilościach hurtowych moim zdaniem najlepsze są beczki drewniane (czy ewentualnie plastikowe).
Jeśli kisimy mniejsze ilości to naczynia kamionkowe czy ceramiczne lub słoiki.
Istotne jednak, żeby naczynia były czyste, a jeśli kisimy w słoikach- zakrętki powinny być szczelne i bez oznak rdzy.
Składniki:
ogórki gruntowe
korzeń chrzanu
czosnek
świeży koper z baldachami
marchew
Zalewa:
1l wody
3łyżki soli niejodowanej kamiennej
Wykonanie:
Wodę z solą zagotowuję, następnie studzę. Do każdego wymytego i wyparzonego słoika wkładam gałązkę kopru, kawałek korzenia chrzanu, dwa ząbki czosnku po kilka 2-3 plasterki marchwi.
Następnie wyszorowane ogórki ciasno układam w słoikach. Całość zalewam zimną zalewą. Słoiki zakrętkami. Nie gotuję. Ogórki muszą być całkowicie przykryte zalewą. Pozostawiam na kilka dni w temperaturze pokojowej, Później przenoszę w chłodniejsze miejsce.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...