środa, 24 lipca 2013

grzybek tybetański (kefirowy) - o jego pochodzeniu i historii

Grzybek i jego właściwości zdrowotne znane były oprócz Kaukazu - w Chinach,  Tybecie i Indiach. Wierzono , że to dzięki nim człowiek może dożyć sędziwego wieku. Wspomnę tu, że ludność tamtych rejonów należy do długowiecznych - w zdrowiu dożywa wieku 100 -115 lat.


Jak został  odkryty grzybek tybetański ?
     Jak chyba większość rzeczy na tym świecie przez przypadek. Grzybek ten został odkryty przy produkcji zsiadłego mleka przez ludność Kaukazu.
Kiedy został odkryty? Wiele wieków temu (dokładnie nie wiadomo). Różne źródła podają różne daty.
 Napój długowieczności stworzyli kaukascy górale, a ściślej mówiąc ich żony. Gdy odcisnęły z naczyń część mleka skrzepniętego na "zsiadłe" i uzupełniły  naczynia do pełna - okazało się, że na ściankach tworzyły się podobne do różyczek kalafiora grzybki. Poczyniono obserwacje, że mleko z naczyń z grzybkiem jest smaczniejsze od zwykłego zsiadłego. Mleko z tych naczyń było aromatyczne, przypominało grzybi smak i zapach.
Zaczęto hodować grzybka. Przeszczepiano go z jednego pełnego naczynia z mlekiem do drugiego.

Przez długi czas napój z grzybka był produkowany w tradycyjny sposób w workach skórzanych lub beczkach dębowych. Worki z kefirem były wieszane w pobliżu drzwi tak, aby przechodzące osoby potrącały worek, co pozwalało utrzymać mleko i ziarna kefirowe dobrze wymieszane. Ormianie już we wczesnej starożytności pijali specjalnie przygotowane sfermentowane mleko. Ormiańska nazwa kefiru to macun (ՄԱԾՈՒՆ).
Nazwa kefir pochodzi rzekomo od tureckich słów keyif – oznaczającego radość, przyjemność – i kopurpianka (mleczna).


 Skąd się wziął grzybek tybetański w Polsce ?
Do Polski z Indii grzybka przywiózł profesor Politechniki Gliwickiej. Profesor ten mieszkał pięć lat u mnichów hinduskich i leczył się na raka wątroby. Chory pił napój z tajemniczego grzybka i napary ziołowe. Wyleczony wracając do Polski - dostał od mnichów ziarenka kefirowe i przywiózł je do kraju.


Na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku mikrobiolodzy badając kultury grzybka tybetańskiego odkryli, że nie są w stanie sprowokować produkcji i hodowli z pojedynczych organizmów wyłonionych z ziaren kefirowych grzybka tybetańskiego. Po licznych nieudanych próbach badacze zapytali tybetańskich mnichów, jak powstały oryginalne ziarna kefirowe. Tybetańczycy odpowiedzieli:
“Ziarna były darem, który ponad 1.000 lat temu zesłał ludziom Bóg “.

O domowym kefirze z grzybka tybetańskiego na moim blogu jest tutaj
O właściwościach grzybka tybetańskiego, alg morskich i kombuczy na moim blogu jest tutaj

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...