sobota, 4 maja 2013

mlekomat czyli współczesna miejska krowa

         Kto by pomyślał, że w mieście można kupić mleko - nieprzetworzone, niepasteryzowane, świeże prosto od krowy. A jednak można, a to za sprawą mlekomatów czyli automatów do sprzedaży mleka.  Mlekomaty są niezmiernie popularne w Czechach, Włoszech i Austrii. U nas też stają się coraz bardziej popularne, a ich liczba w miastach wzrasta. Nie trzeba udawać się na wieś i szukać gospodarza, który ma krowę. Wystarczy rozejrzeć się w swoim mieście bo może już gdzieś stanął automat z którego można nabyć świeże mleko.

  Mleko do mlekomatów dostarczane jest w specjalnych pojemnikach izometrycznych, które umieszcza się w komorach chłodniczych urządzenia. Rozwiązanie to sprawia, że mleko nie jest przelewane i nie ma kontaktu z powietrzem. Co do zbiorników izometrycznych napełnia się je w gospodarstwie bezpośrednio po udoju krów.

  Automaty  wyposażone są  w:

* system dozujący,

* specjalny agregat (gdzie komora jest schładzana latem, a grzana zimą- sprawia to, że utrzymana jest temperatura mleka niezależnie od istniejącej temperatury na zewnątrz).

    Automaty do sprzedaży mleka obsługuje się bardzo prosto- wystarczy tylko:

* wrzucić monetę,

* ustawić pojemnik w specjalnej komorze do nalewania mleka,

* wybrać odpowiednią ilość mleka, którą mamy zamiar kupić (0,5 lub 1l)

  W automacie można kupić butelki na mleko - zarówno plastikowe jak i szklane. Wiadomo, że lepsze są szklane- ekologiczne i zdrowsze. Jak wiadomo szkło najmniej zmieni smak mleka i nie wchodzi z nim w reakcję. My nabyliśmy w automacie kilka butelek (oczywiście szklanych).  
     Każdy mlekomat musi mieć zgodę sanepidu na funkcjonowanie. Dostawca mleka jak i urządzenie są pod stała kontrolą.
    Zachowana jest pełna sterylność- od udoju do wydania mleka klientowi. Po włożeniu butelki do mlekomatu - po naciśnięciu guzika wylatuje para dezynfekująca butelkę, a następnie mleko. Nalewak do mleka jest hydraulicznie chowany po każdym nalaniu mleka. Komora jest sterylizowana gorącą parą.

     A jeśli w mlekomacie kończy się mleko - mlekomat automatycznie wysyła smsa do właściciela maszyny. Mlekomat jest uzupełniany wtedy gdy jest pusty.

1 komentarz :

  1. Super inicjatywa! Szkoda, że w moim mieście nie ma takiego mlekomatu :(

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...