piątek, 1 marca 2013

zupa pomidorowa na wywarze warzywnym z kaszą jaglaną

   Dziś proponuję zupę pomidorową, z cyklu tych bezmięsnych -  ugotowaną na wywarze warzywnym.  A dodatkiem nie będzie ryż czy makaron, ale poczciwa, stara i zapomniana kasza jaglana.
 Kasza jaglana jest bardzo zdrowa. Posiada wysoki poziom białka i węglowodanów w złożonej postaci. Oznacza to, że składniki te powoli uwalniają się do krwi w procesie trawienia, a to zapewnia mózgowi stały dostęp energii.
   Kasza jaglana to źródło krzemu, który poprawia wygląd włosów zębów, paznokci i skóry.
To tylko niektóre z jej zalet. Zachęcam więc do częstszego jej jedzenia. Jeśli jednak kasza jaglana nie znalazła miejsca w naszym jadłospisie to warto znaleźć w nim dla nie miejsce.

Składniki:
2-3 marchewki
2 pietruszki
3/4 szklanki kaszy jaglanej
pół selera
mniejszy por
300 ml domowego przecieru pomidorowego
listek laurowy
2-3 ziarenka ziela angielskiego
2-3 ząbki czosnku dla aromatu
sól, świeżo mielony pieprz


Wykonanie:
    Obrane i wypłukane warzywa (marchew, pietruszka, seler, ząbki czosnku  i por) zalewam wodą. Dodaję przyprawy - ziele angielskie i listek laurowy. Gotuję wywar. Po około 15 minutach dosypuję kaszę jaglaną.
Kaszę jaglaną uprzednio płuczę (pozbywając się zanieczyszczeń). Gotuję kolejne 15 minut. Po tym czasie wlewam przecier pomidorowy. Doprawiam do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  Zupa jest nie tylko smaczna,pożywna, zdrowa, ale i dietetyczna. I w dodatku gotuję się expresowo, w sam raz na szybki posiłek jeśli nie mamy czasu gotować.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...