środa, 2 stycznia 2013

zimowa owsianka z granatem, pomarańczą i suszonymi daktylami

    Owsianka to śniadanie odpowiednie na zimowe chłody. Rozgrzeje ,długo pozostaniemy syci i zapewni nam siłę na kilka godzin. A siła będzie nam potrzebna- nowy rok nastał i kolejne postanowienia czekają na zrealizowanie.


          Dziś zdrowa owsianka ze zdrowymi dodatkami adekwatnymi do sezonu. A więc w mojej owsiance znalazła się pomarańcza, ziarenka granatu i suszone daktyle.

 granaty  - zawierają witaminy C i E, mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, odżywcze. Dodatkowo są nieocenionym źródłem polifenoli, które są zaliczane do wyjątkowo silnych antyutleniaczy, a ich obecność chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wzmacnia komórki.
pomarańcze - to jak wiadomo bogate źródło witaminy C, beta karotenu. Zawierają minerały takie jak wapń, magnez, potas, miedź, witaminy B1, zawiera kwas foliowy i kwas pantotenowy.
suszone daktyle - podobnie jak inne suszone owoce likwidują zaparcia i obniżają poziom cholesterolu, zawierają magnez i wapń. W daktylach występują salicylany (składnik aspiryny), które zwalczają ból, zapalenia oraz hamują powstawanie zakrzepów.

Składniki:
5łyżek płatków owsianych
kubek ok.250 ml mleka wiejskiego lub roślinnego

Wykonanie:
   Mleko wlewam do garnuszka, wsypuję płatki owsiane. Włączam gaz doprowadzam do wrzenia i chwilę gotuję. Przelewam do miseczki, dodaję pomarańczę , ziarenka granatu i suszone daktyle.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...