poniedziałek, 28 stycznia 2013

kapuśniak z kiszonej kapusty

Kapusta to warzywo, które jako ostatnie zbierane jest z ogrodu.
U nas się ją kisi (obok ogórków, buraków, papryki czy pomidorów).
  Z kiszonej kapusty w kuchni polskiej przyrządza się bardzo wiele potraw. Najpopularniejsze to zupa czyli kapuśniak, bigos czy pierogi ( i tak można by wymieniać wiele innych potraw).
 Dziś przepis na kapuśniak czyli popularną u nas zupę w sezonie zimowym. Rozgrzewająca, sycąca, idealna na mroźny zimowy dzień.
  Składniki:
kiszona kapusta
mięso i warzywa z wywaru
ziemniaki kilka
cebula
słonina kawałek
mąka łyżka
majeranek suszony
nać pietruszki

Wykonanie:
  Z żeberek i warzyw (2 marchewki, pietruszka, kawałek selera) +  przyprawy listek laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego gotuję wywar.
Wywar dzielę na dwa garnki. W jednym garnku z wywarem gotuję kapustę, którą uprzednio siekam. Kapustę gotuję do miękkości. W drugim garnku z wywarem gotuję ziemniaki.
* nigdy nie gotujemy ziemniaków w kwasie bo się nie ugotują.
Ugotowane mięso oddzielam od kości i dzielę na mniejsze kawałki.
Warzywa z wywaru kroję w kostkę. Gdy już kapusta jest miękka i ziemniaki też - łączę oba wywary. Następnie dorzucam do wywaru podzielone na kawałki mięso z pokrojonymi warzywami.
Słoninę kroję w kostkę i wytapiam skwarki, w następnej kolejności wrzucam na patelnię posiekaną cebulę i podsmażam ją na złoty kolor. Gdy już cebula się zeszkli wsypuję na patelnię mąkę. I rozprowadzam zasmażkę, lekko rumieniąc mąkę. Gdy mąka się zrumieni - wlewam na patelnię kilka łyżek zupy, żeby rozprowadzić zasmażkę w wywarze i wlewam wszystko do garnka z zupą.
Mieszam dokładnie zawartość garnka, żeby i w zupie nie porobiły się kluski. Posypuję zupę obficie majerankiem na lepsze trawienie.
A przed podaniem już na talerzu posypuję dodatkowo natką z pietruszki.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...