poniedziałek, 24 grudnia 2012

wigilijny (i nie tylko) kompot z suszu

     Kompot z suszu mogłoby się wydawać, że taki niepozorny, a jednak bardzo zdrowy. Suszone owoce zawierają kwasy owocowe, które pomagają w rozwoju tych dobrych, wartościowych bakterii jelitowych.

 Kompot z suszu :

*pomaga w trawieniu,

*posiada dużo błonnika,

*zawiera sporo witamin

 Co do pochodzenia kompotu z suszu to tradycja łemkowska (teraz - Beskid Niski). Obecnie Łemków został tylko niewielki odsetek. Kompot z suszu to napój, który przeniknął od Łemków i zakorzenił się w tradycji polskiej kuchni (szczególnie w tradycji świątecznej). Szkoda, że pijany głównie w okresie świątecznym zważając, że ma takie właściwości.


 Proporcji składników, metod wykonywania czy doboru dodatków przy gotowaniu kompotu z suszu jest wiele.
Każdy preferuje inne smaki i ma inne upodobania. Mój kompot to głównie suszone śliwki, jabłka, gruszki -słodzony naturalnym miodem, gotowany z laskami cynamonu i goździkami.
W moim rodzinnym domu nie był pijany (wyjątkiem była wigilia u jednej z moich babć, kiedy byłam jeszcze dzieckiem) - babcia zaserwowała taki kompot.
Owy kompot mnie smakował, miał dymny posmak (nawet mi ten dymny posmak nie przeszkadzał), był zrobiony z własnoręcznie ususzonych owoców. Co do mojej kuchni świątecznej- kompot z suszu już się w niej zadomowił. Myślę też, ze względu na jego właściwości będę czasem gotować go nie tylko w święta, ale i w okresie jesienno - zimowym.
Składniki:
suszona gruszka
2 suszone jabłka
5-6 suszonych śliwek
1 kora cynamonu (lub łyżeczka mielonego)
kilka goździków
miód do dosłodzenia do smaku
2 litry wody

Wykonanie:
 Zagotowuję 2 litry wody wrzucam suszone śliwki, jabłka i gruszki oraz przyprawy korę cynamonu i goździki.
 Kompot gotuję około pół godziny. Po przestudzeniu słodzę go do smaku miodem. Mogę napisać, że lepszy jest gdy postoi np.drugiego dnia. Ja po wypiciu kompotu, na owocach, które zostały gotuję drugą jego porcję (nie jest już tak esencjonalny jak pierwszy, ale równie smaczny).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...